Guvernul vrea să elimine plafonarea prețurilor la alimentele de bază. PNL și USR nu vor schemă de plafonare

18 September 2025, 13:04

La Palatul Victoria este în desfăşurare şedinţa de guvern în care va fi tranşată situaţia investiţiilor ce ar urma să fie continuate prin Planul Național de Redresare si Rezilienţă. În tot acest timp, partidele din coaliţie poartă negocieri pentru reorganizarea administratiei locale, dar si pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază, doua teme care au stârnit, din nou, tensiuni între PSD si PNL.

Alina Sorocean, reporter TVR, ne oferă mai multe informații despre ce s-a întâmplat la ultimele discuții și cine se opune schimbărilor: În privința oa pachetului care vizează restructurările în administrația locală nu s-a ajuns la un consens, pentru că Partidul Social-Democrat a venit cu o nouă variantă, și anume să existe un plafon pentru salarii, o altă anvelopă salarială pentru administrația locală, astfel încât niciunul dintre salariile angajaților să nu treacă de o anumit prag,  astfel încât să nu mai fie făcută disponibilizări în administrația locală.  Este o variantă care se analizează. Surse spun că Ilie Bolojan le-a spus liberalilor că nu ar fi de acord foarte mult cu această variantă, mai degrabă își dorește disponibilizări, iar știm bine că inițial s-a discutat despre un procent de 40%  în privința disponibilizărilor în acest domeniu, însă asta ar însemna ca 13.000 de oameni să plece acasă.  

În privința celei de-a doua teme, plafonarea alimentelor de bază, de asemenea nu s-a ajuns la o concluzie  pentru că Ilie Bolojan urmează să aibă mâine întâlniri cu retailerii și mai apoi se va lua o decizie dacă se prelungește sau nu această măsură. Surse spun că marea majoritate a celor care au fost în coaliție s-au arătat deschiși pentru a prelungi această măsură  cu trei sau poate cu șase luni de zile, inclusiv Ilie Bolojan și-a durit acest lucru,  însă doresc să facă niște analize clare și în acest scop au decis să amâne până săptămâna viitoare o decizie.

Însă tensiuni sunt în coaliție și pe marginea numirilor pentru că Ilie Bolojan a schimbat șeful Vămilor,  a făcut public acest anunț, iar Sorin Grindanu a auzit într-o emisiune acest lucru, drept urmare a reproșat premierului că nu așa se face și că trebuia să discutăm mai întâi în coaliție despre această schimbare. 

În privința infrastructurii, rutierea investițiilor, se discută în acest moment în ședința de guvern.  Este o altă temă care a stârnit controversă, știm bine. De atâtea ori primarii spuneau că au nevoie de bani prin PNRR să facă aceste lucrări sau prin Anghel Saligni, însă, într-un final, un pic s-a clarificat situația, în sensul că Ilie Bolojan a cerut de la fiecare primar să spună foarte clar ce lucrări vor rămâne în picioare, ce lucrări au fost realizate în proporție de ce puțin 30%,  iar astăzi se analizează toate aceste liste cu lucrări pentru a stabili care dintre ele vor rămâne și vor fi făcute prin PNRR  și care vor fi înghețate până peste un an sau doi ani de zile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite