Traian Băsescu, la TVR INFO: Cât de ridicol trebuie să fim ca țară, stat membru NATO, ca atunci când ne intră o dronă rusească în spațiul aerian, noi să spunem – stai că încă n-am metodologia, o lăsăm! Moscova ne-a făcut și o demonstrație. Ne-a dat 50 de minute să o doborâm și noi nu am fost în stare să o doborâm!
Ambasadorul Federației Ruse la București a fost convocat din nou la sediul ministerului de Externe pentru a i se înmâna o notă de protest față de incursiunea dronei rusești în spațiul aerian al României. Miniștrii de externe din Cehia și Suedia, dar și şefa diplomației europene au criticat incidentul și și-au exprimat solidaritatea cu țara noastră. Invitat la emisiunea “Culoarele Puterii”, fostul președinte al României, Traian Băsescu, și-a exprimat dezacordul cu faptul că autoritățile române competente nu au doborât drona rusească, care a survolat nestingherită teritoriul țării noastre timp de 50 de minute.
Marinela Mititelu, realizator TVR: Domnule președinte, bună seara! Mulțumim pentru intervenție! Domnule președinte, cum vedeți dumneavoastră tot acest incident după ce punem cap la cap informațiile primite până la această oră? Avem de a face cu o provocare din partea Rusiei?
TRAIAN BĂSESCU, fost președinte al României: Categoric, ca și în Polonia, este vorba de o provocare. Și am în vedere faptul că această dronă s-a mișcat în spațiul aerian al României circa 50 de minute, după declarațiile ministrului Apărării, 49 de minute. Este inadmisibil ca în 49 de minute să nu o dobori, dacă ai cu ce. Cred că o mare greșeală s-a făcut pentru că drona nu a fost doborâtă. Și Moscova ne-a făcut și o demonstrație. Ne-a dat 50 de minute să o doborâm și noi nu am fost în stare să o doborâm. Asta este opinia mea. Ca demonstrație, România trebuia să doboare această dronă, care vă dau scris ca și cele poloneze nu avea niciun fel de încărcătură explozivă, ci pur și simplu a fost un element de testare a capacității noastre de ripostă.
Marinela Mititelu, realizator TVR: Dar cum vedeți această explicație a ministerului de Externe, piloții celor două avioane de vânătoare românești au primit undă verde să doboare drona, dar au decis să nu deschidă focul pentru că exista riscul unor pagube colaterale. Așadar ar fi fost vorba de o decizie a piloților.
TRAIAN BĂSESCU, fost președinte al României: Întotdeauna vinovat e acarului păun. Piloții primeau aprobare să o doboare sau să nu o doboare. Nu primeau aprobare să analizeze dacă e oportun sau nu. Decizia în orice situație în care în spațiu aerian al țării pătrunde neautorizat obiect zburător, decizia nu poate fi decât aceea de a-l doborî. Mai ales când acum era identificat obiectul zburător că era o dronă și nu un avion de pasageri. Nu văd ce pagube colaterale ar fi fost. Acum marea pagubă este că sistemul de apărare antiaeriană a României este decredibilizat. Și aș mai ridica un aspect al problemei, toți că de multă vreme în zona Tulcea, în zona brațului Sfântul Gheorghe, Sulina, deci vis-a-vis de porturile ucrainene, știm toți că scapă drone pe teritoriul României. Atâta timp cât până acum de la Izmail au intrat drone în zona Izmail, au intrat zone, au intrat drone și în spațiul aerian al României noi trebuia să fim pregătiți cu armamentul adecvat. Iar după părerea mea, armamentul adecvat, sunt mașinile de luptă Gepard, care sunt special făcute pentru a lovi ținte aeriene. Sunt mașini de luptă germane, extrem de bune, chiar dacă nemții, după ce ni le-au dat, au introdus o mașină de luptă mai modernă, dar aceste mașini de luptă Gepard au fiecare câte două tunuri antiaeriene, o Erlicon cu muniție de 36 mm, recepționează sau primesc pe radar informații când tinta se află la 15 km și pot lovi o țintă aeriană, cu eficiență, începând de la o distanță de 5 km de mașina de luptă. Deci, în județul Tulcea, trebuia amplasate mașini Gepard de multă vreme.
Marinela Mititelu, realizator TVR: Ministrul Apărării vorbește despre norme metodologice care ar trebui să fie date pentru legea proaspăt trecută de Parlament, prin care, în sfârșit, armata are verde să doboare drone, norme metodologice care să stabilească lanțul de comandă pentru astfel de decizii, doborârea unor drone. Aici să fi stat ezitarea?
TRAIAN BĂSESCU, fost președinte al României: Cât de ridicol trebuie să fim ca țară, stat membru NATO, ca atunci când ne intră o dronă rusească în spațiul aerian, noi să spunem – stai că încă n-am metodologia, o lăsăm. E ridicolă motivația, vă rog să mă credeți. Iar legea de bază, cu sau fără metodologie, spune în mod cert un lucru sigur sau spune în mod cert că nu lași obiect zburător care nu s-a identificat, să treacă ca Vodă prin lobodă, prin spațiu tău aerian. Îl dobori.
Marinela Mititelu, realizator TVR: Ministrul de Externe l-a convocat din nou, pentru a doua oară, în ultimele zile, pe ambasadorul Rusiei la București, în semn de protest. Pot fi luate și alte măsuri mai dure de atât? Diplomatic vorbind.
TRAIAN BĂSESCU, fost președinte al României: Era foarte bine dacă l-ar fi chemat pe ambasadorul rus, să-i spună, nene, ia-ți resturile astea de la drona ta și trimite-le la Moscova lui Putin. Deci, convocarea ambasadorului, ca să-i spună ce? Că drona rusească s-a plimbat 50 de minute prin spațiu aerian al României și nu i s-a întâmplat nimic? Ce să-i spună ministerul de Externe ambasadorului rus? Sau să-i spună, mă, nu mai faceți așa ceva, că ne supărăm. Că se supără NATO. Tot văd scuza asta – dom’le, suntem cu aliații NATO și trebuie să colaborăm cu ei. Colaborezi, frate, când a intrat în spațiu tău aerian, orice regulă a NATO îți spune, reacționezi ca țară care se respectă și care are obligația înainte de a veni să o apere în NATO, să se apere singură.
Marinela Mititelu, realizator TVR: Și tot ministrul de Externe, spune că va ridica această problemă la Adunarea Generală a ONU, peste câteva zile. Ce efecte va avea acest semnal al României?
TRAIAN BĂSESCU, fost președinte al României: O să fie foarte tare! Țările din Africa vor fi informate că o dronă rusească a intrat în spațiu nostru aerian. Suntem ridicoli. Cum să informăm Adunarea Generală despre așa ceva? Păi ce e convocată o Adunare Generală pentru mâine? Eventual, dacă e o situație gravă, se cere convocarea Consiliului de Securitate, dar nu Adunarea Generală.

