Plățile digitale depășesc numerarul: cardul, metoda preferată în România

9 September 2025, 08:26

Românii preferă plata cu cardul, după ce ani buni s-au bazat pe numerar. La mall, în magazine sau farmacii, aproape toată lumea plătește cu cardul – iar chiar și la piață există această opțiune.

Potrivit unui studiu recent, plata cu cardul este cea mai folosită metodă de plată din România, cu aproape 70% utilizare săptămânală la sfârșitul anului trecut.

Cifrele arată că transferurile bancare și mobile banking au ajuns la aproape 50% din totalul plăților, cu o creștere constantă în ultimii doi ani.

În același timp, plata cu numerar rămâne relativ constantă, la aproximativ 66% din totalul plăților, dar sub nivelul plăților digitale.

Metodele emergente, precum smartwatch-urile sau brățările fitness, sunt încă de nișă, dar înregistrează o creștere ușoară – semn al unui potențial de dezvoltare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite