Premierul Bolojan, exclusiv la TVR: Nu poți să fugi de reduceri de personal. Discuția a fost cât se poate de clară: trebuie să reducem și cheltuielile de personal
În ceea ce priveşte reforma în administraţie, prim ministrul Ilie Bolojan spune că oamenii nu sunt cifre, concedierile propuse fiind evaluări bazate pe realităţi. Declarația face parte din interviul acordat în exclusivitate jurnalistei TVR Alina Manolache și difuzat luni seară la TVR 1, TVR Info, TVR Moldova și TVR Internaţional.
Ilie Bolojan, prim ministrul României: În programul de guvernare există o prevedere explicită care prevede o reducere de personal în administrația publică. Oamenii nu sunt cifre, dar sunt niște evaluări pe baza unor realități.
Premierul Ilie Bolojan a sugerat că un consiliu județean poate funcționa eficient și cu un număr redus de angajați și dat exemplul Consiliului Județean Bihor.
Ilie Bolojan, prim ministrul României: Dacă avem un consiliu județean care are 90 de angajați, cum este Consiliul Județean Bihor, înseamnă că și alte consilii județene pot avea poate 120 de angajați, 150 de angajați, dar nu 200 sau 250. Pentru că, dacă un județ funcționează în bune condiții cu un număr mic de angajați, înseamnă că și alte județe pot funcționa cu un număr mai mic de angajați, în așa fel încât să nu risipim banii care îi colectăm cu greu de la cetățeni. Și care toată lumea protestează, pe bună dreptate, când apare o taxă suplimentară în plus, o acciză în plus, un CASS în plus. Și, din punctul ăsta de vedere, programul de guvernare a fost cât se poate de clar.
Citește și: Ilie Bolojan, în exclusivitate la TVR: Salariile profesorilor ar putea crește după 2026
Ilie Bolojan a explicat de ce sunt necesare aceste reduceri de personal în administrație: Dacă nu reducem cheltuielile structurale, care în administrație înseamnă, ne place, nu ne place, o cotă importantă de cheltuieli de personal, care la multe primării reprezintă sută la sută din total venituri, și, pe măsură ce crește populația în localități, pot să scadă până la 15-30 la sută. Deci, dacă nu reducem aceste cheltuieli, putem să facem un efort anul acesta de a reduce, să spunem, alte cheltuieli, poate nu cumpărăm anumite lucruri, dar, anul viitor, aceste cheltuieli, statele de plată vin din nou la plată.
Cheltuielile de personal fac parte din măsurile de reformă și înseamnă și o administrație mai eficientă, a amintit Ilie Bolojan în interviul acordat la TVR.
Ilie Bolojan, prim ministrul României: Din punctul meu de vedere noi trebuie să luăm niște măsuri structurale, iar cheltuielile de personal fac parte din măsurile de reformă. Nu ele singure înseamnă reforma, înseamnă un pachet întreg, care înseamnă creșterea puterii autorității locale de a-și face datoria acolo, de a fi mai buni manageri, înseamnă descentralizare, și da, înseamnă și o administrație mai eficientă. Nu poți să fugi de reduceri de personal. Și cred că, în urma discuției pe care am avut-o atât în coaliție cât și la întâlnirea cu dnul președinte, cei care au fost acolo, de față, au înțeles care au fost concluziile.
Citește și: EXCLUSIV. Ilie Bolojan, la TVR: Nu am putut evita creșterea TVA
Întrebat care sunt aceste concluzii, premierul a detaliat: Din punctul meu de vedere, asta trebuie întrebați și ceilalți, pentru că, probabil dacă mai mulți înțeleg același lucru, este înțelesul general. Discuția a fost cât se poate de clară: trebuie să reducem și cheltuielile de personal, iar asta nu se poate face ori prin reduceri de salarii sau de sporuri sau prin reducerea numărului de angajați. Și discuția care a fost, a fost reducerea numărului de angajați cu 10 la sută.
Interviul integral poate fi urmărit în secțiunea video de mai jos:

