MAE l-a convocat pe Ambasadorul Federației Ruse la București și condamnă atacurile repetate ale forțelor armate ruse asupra infrastructurii civile ucrainene în proximitatea graniței cu România

29 August 2025, 17:34 (actualizat 29 August 2025, 20:03)

Ministerul Afacerilor Externe l-a convocat, vineri, pe Ambasadorului Federației Ruse la București, din dispoziția ministrului afacerilor Externe, Oana Țoiu. Partea română a condamnat atacurile repetate ale forțelor armate ruse asupra infrastructurii civile ucrainene în proximitatea graniței cu România.

Ambasadorul Federației Ruse la București a fost convocat vineri, 29 august, la sediul Ministerului Afacerilor Externe, pentru a i se comunica protestul ferm al părții române în legătură cu atacurile masive executate de forțele ruse împotriva obiectivelor civile din Ucraina, în noaptea de 27/28 august, soldate cu numeroase victime civile și pagube materiale, arată MAE într-un comunicat.

No article selected.

Ministerul de Externe mai precizează că, în cadrul întrevederii, “partea română a condamnat aceste atacuri, care reprezintă crime de război și care demonstrează încă o dată desconsiderarea de către Federația Rusă a principiilor dreptului internațional și a obligațiilor sale internaționale“.

De asemenea, partea română a deplâns faptul că, în cursul atacurilor, a fost afectat sediul misiunii diplomatice a UE la Kiev, precum și sediul Institutului Cultural al Marii Britanii la Kiev (British Council).

MAE a condamnat atacurile repetate ale forțelor armate ruse asupra infrastructurii civile ucrainene în proximitatea graniței cu România, subliniind caracterul iresponsabil al acestor atacuri și implicațiile lor grave asupra securității naționale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite