Acte de vandalism repetate într-un sat din judeţul Iaşi. Au dispărut, pe rând, toate indicatoarele dintr-o intersecție
O intersecție recent modernizată a rămas fără niciun semn de circulație. Mai mult, și băncile din parc au fost distruse. Autoritățile verifică acum camerele de supraveghere pentru a-i identifica pe făptași.
În satul Borosoaia din comuna Plugari, primele semnele de întrebare au apărut odată cu înmulțirea bruscă a accidentelor produse într-o intersecție.
Autoritățile au căutat explicații și au descoperit că lispesc 10 semne de STOP și două de “cedează trecerea”.
Oamenii din sat spun că au văzut și ei că indicatoarele rutiere au dispărut, însă nu și pe cei care le-au luat.
Primarul spune că a trebuit să monteze noi indicatoare, pentru a nu pune circulaţia rutieră în pericol. Au costat câteva mii de lei, bani cu care ar fi putut acoperi alte nevoi ale satului. Acum trebuie să refacă şi mobilierul din parcul de joacă, distrus peste noapte.
Primarul face apel la oameni să sesizeze de fiecare dată când observă că moblierul stradal este distrus sau orice alte nereguli. Actele de vandalism se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la doi ani.

