Soția lui Erdogan face apel la Melania Trump să arate îngrijorare și pentru copiii palestinieni uciși brutal în Gaza
Prima Doamnă a Turciei, Emine Erdogan, i-a cerut Primei Doamne a SUA, Melania Trump, să arate aceeași îngrijorare pentru cei peste 18.000 de copii palestinieni ‘uciși brutal’ în Gaza, așa cum a făcut-o în cazul copiilor ucraineni care au fost victime ale invaziei ruse, informează sâmbătă EFE.
Într-o scrisoare datată vineri și publicată sâmbătă de presa turcă, Emine Erdogan a lăudat sensibilitatea demonstrată de Prima Doamnă a SUA față de copiii ucraineni, dar a îndemnat-o să își extindă această compasiune și în Gaza, unde a amintit că “un copil moare la fiecare 45 de minute”, potrivit UNICEF.
“După cum ați subliniat chiar dumneavoastră, dreptul copiilor de a crește într-un mediu sigur și afectuos este universal și incontestabil”, a scris Emine Erdogan, adăugând: “Acest drept nu este privilegiul niciunei geografii, rase, etnii, grup religios sau ideologii”. “Sunt încredințată că veți arăta cu și mai mare forță față de Gaza îngrijorarea pe care ați exprimat-o pentru cei 648 de copii ucraineni uciși în război, deoarece în doar doi ani 62.000 de civili nevinovați – printre care 18.000 copii – au fost uciși brutal” în enclava palestiniană, a mai scris ea.

Ermine Erdogan a amintit cuvintele cuprinse într-un raport al UNICEF care descriau suprafața Fâșiei Gaza drept “un iad pentru copii” și subteranul enclavei palestiniene drept ‘un cimitir’ și i-a cerut Melaniei Trump să-i trimită prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu o scrisoare similară cu cea pe care a adresat-o președintelui rus Vladimir Putin în care și-a exprimat îngrijorarea pentru copiii ucraineni.
Soția lui Erdogan și-a încheiat scrisoarea menționând cazuri concrete de victime, precum cel al lui Hind Recep, în vârstă de șase ani, ciuruită de ‘335 de gloanțe’.
Prima Doamnă a Turciei a remarcat că este prea târziu pentru cei peste 18.000 de bebeluși și copii morți, ‘dar pentru cei peste un milion de copii care încă supraviețuiesc în Gaza încă mai avem o șansă’.
Soţia preşedintelui american Donald Trump, Melania Trump, a abordat situaţia dificilă a copiilor din Ucraina şi Rusia într-o scrisoare personală adresată preşedintelui rus Vladimir Putin.
Preşedintele Trump i-a înmânat personal scrisoarea lui Putin în cadrul discuţiilor purtate la summitul din Alaska. Melania Trump nu l-a însoţit pe preşedintele Trump în Alaska.
Oficialii nu au dezvăluit conţinutul scrisorii, în afară de a menţiona că aceasta se referă la răpirile de copii în războiul din Ucraina.
Ucraina a numit răpirile a zeci de mii de copii, duşi în Rusia sau în teritorii ocupate de Rusia fără consimţământul familiei sau al tutorilor o crimă de război care îndeplineşte definiţia genocidului din tratatul ONU.

Anterior, Moscova a declarat că protejează copiii vulnerabili dintr-o zonă de război.
Biroul ONU pentru Drepturile Omului a indicat că Rusia a provocat suferinţă în cazul a milioane de copii ucraineni şi le-a încălcat drepturile de la începutul invaziei sale la scară largă în Ucraina, în 2022.
Preşedintele Ucrainei, Volodomir Zelenski, şi-a exprimat luni, la Casa Albă, recunoştinţa pentru scrisoarea pe care Prima Doamnă a SUA, Melania Trump, i-a trimis-o preşedintelui rus Vladimir Putin, în care Melania Trump menţiona răpirile şi transferurile forţate de copii ucraineni.
„Îi mulţumesc foarte mult soţiei dumneavoastră, Prima Doamnă a Statelor Unite. Ea i-a trimis o scrisoare lui Putin despre copiii noştri. Soţia mea, Prima Doamnă a Ucrainei, mi-a dat această scrisoare, nu (este pentru) dumneavoastră, ci (pentru) soţia dumneavoastră”, a spus Zelenski, înmânându-i lui Trump o scrisoare de mulţumire la începutul întâlnirii lor de la Washington.
Trump a replicat că „Prima Doamnă a simţit acest lucru foarte profund. A văzut ceea ce vedeţi şi voi şi ceea ce văd şi eu. Este oribil. Iubeşte copiii, are un fiu minunat pe care probabil îl iubeşte mai mult decât oricine, chiar mai mult decât mine – urăsc să recunosc asta”.
Preşedintele SUA a adăugat că „a fost o scrisoare foarte frumoasă” şi că a fost „bine primită” de Putin.

