Studenții din Timișoara transformă arta în manifest contra austerității, prin StudentFest „Deficit”
Sute de studenți din marile centre universitare din țară s-au adunat la Timișoara unde au transformat arta în manifest împotriva austerității. Practic, evenimentele din cadrul festivalului Studentfest au fost adaptate astfel încât să atragă atenția asupra nemulțumirilor pe care tinerii le au faţă de măsurile din domeniul Educației – luate de guvernanți în ultima perioadă pentru reducerea deficitului bugetar.
Ploaia nu i-a speriat pe studenții care s-au strâns la Timișoara, în aceste zile. Peste 200 de tineri au pornit din complexul studențesc spre centrul orașului, într-un marș pașnic al nemulțumirilor legate de măsurile legislative din domeniul educațional din ultima perioadă. Aceștia spun că micșorarea semnificativă a bugetului pentru burse și modificarea criteriilor de calcul a burselor nu fac decât să crească presiunea financiară și să îngreuneze accesul la educație, în special pentru cei din medii dezavantajate.
Pe traseul marșului prin Timișoara au avut loc diferite acțiuni, cum ar fi parada-manifest denumită „Mi-am pierdut biletul”, când au plimbat un tren de carton confecționat în stil dragon de paradă. Mai mulți trecători s-au oprit să îi vadă, iar unii dintre ei chiar i-au însoțit apoi pe traseu.
Sistemul de burse din învățământul superior a fost modificat semnificativ. Se acordă mai puțini bani pentru că fondul de alocare a scăzut cu 40%, doar pentru perioada în care sunt desfășurate activități didactice și numai pentru studenții de la buget.
Studentfest, este un festival studențesc de artă și cultură organizat la Timișoara încă din 1991, iar în fiecare an are o tematică care atrage atenția asupra unor probleme de actualitate din societate.

