Presa de la Moscova: Summitul din Alaska, un succes al lui Putin. Ucrainenii sunt descumpăniţi
Cu maxim interes a fost urmărit fiecare moment al summitului istoric atât în Ucraina, cât şi în Rusia. La Kiev, mulţi au fost şocaţi de primirea triumfală făcută liderului rus. Dar în ţara agresoare, presa de la Moscova a calificat reuniunea drept un succes al preşedintelui Putin.
Televiziunile ruse au relatat doar aspectele pozitive: că Donald Trump a dat nota 10 din 10 întâlnirii dintre cei doi lideri și că Washingtonul nu intenționează să impună sancțiuni suplimentare nici Rusiei, nici partenerilor acestora.
Însă s-a notat și aluzia președintelui Putin ca Ucraina și Europa, cităm, să nu „intervină” în progresul înregistrat.
Moscova se așteaptă ca Europa și Kievul să nu intervină în progresul înregistrat în chestiunea ucraineană. Această declarație a fost făcută de Vladimir Putin la o conferință de presă, după discuțiile cu Donald Trump. Întâlnirea de la Anchorage, numită istorică încă dinainte de a începe, a luat sfârșit.
Și agențiile de presă rusești au relatat pe larg evenimentul.
Există însă diferențe în funcție de versiunea națională sau internațională a site-urilor.
Una dintre agențiile de stat, ITAR Tass, are în rusă un articol că acțiunile companiilor rusești au scăzut cu până la 3% – textul este greu de găsit în limba engleză, însă sunt preluate fragmente din presa occidentală și analize care îl laudă pe președintele Putin.
NTV, televiziunea controlată de Gazprom, atrage atenția asupra unei declarații atribuite lui Donald Trump, care ar fi spus că Vladimir Putin este mai interesat de un acord pentru încetarea războiului decât de un simplu armistițiu.
Presa ucraineană a subliniat de asemenea mulțumirea președintelui Trump legată de reuniune, dar evenimentul a fost relatat mult mai pe larg și au fost difuzate inclusiv imagini de la demonstrațiile pro-ucrainene de la Anchorage.
La Kiev, ucrainenii au fost descumpăniți de primirea oferită de Donald Trump lui Vladimir Putin, pe care o văd drept o recompensă acordată pentru invadarea țării lor.
Să pui covorul roșu în fața unui om care pur și simplu îmi distruge întreaga țară, nici nu știu ce să mai zic. Nu-mi vine să cred că trăim într-o lume atât de ireală.
Nici nu știu ce-i în mintea lui Trump. Mi se pare că e la fel (ca Putin). Dacă i s-ar da ocazia, s-ar lupta cu jumătate de planetă, ar cuceri și ar ucide. Sunt identici.
Ucrainenii consideră complet absurd faptul că se discută despre țara lor, fără ca ei să fie prezenți la masa tratativelor.
Un sondaj Gallup de acum două săptămâni arată că mai puțin de un sfert dintre ucraineni cred că ar trebui continuată lupta pe front, marea majoritate vor încheierea războiului prin negocieri.

