Două femei, lovite pe trotuar de o mașină în Alba Iulia. Șoferul nu era băut sau drogat
Două femei care se deplasau, marţi, pe trotuar, în centrul municipiului Alba Iulia, au fost grav rănite după ce o maşină a pătruns pe spaţiul verde şi pe trotuarul pietonal.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba, poliţiştii rutieri din municipiul Alba Iulia au fost sesizaţi, marţi, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că pe strada Ardealului a avut loc un eveniment rutier.
“Poliţiştii s-au deplasat la faţa locului şi au constatat că un bărbat de 31 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, a pătruns pe spaţiul verde şi pe trotuarul pietonal, unde a surprins şi accidentat două femei, în vârstă de 68, respectiv 79 de ani, ambele din municipiul Alba Iulia, care se deplasau regulamentar, în calitate de pietoni. În urma evenimentului rutier, cele două femei au suferit leziuni corporale, fiind transportate la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale”, a transmis IPJ Alba.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest şi cu aparatul Drogtest, rezultatele fiind negative.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă, precum şi pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.
Accidentul a avut loc în zona centrală a municipiului Alba Iulia, la doar câţiva zeci de metri de o intersecţie semaforizată într-un sens giratoriu.

