Hamas afirmă că nu va depune armele decât dacă se înfiinţează un stat palestinian independent: ”Restaurarea deplină a drepturilor noastre”
Gruparea palestiniană islamistă Hamas a declarat sâmbătă că nu va depune armele decât dacă se înfiinţează un stat palestinian independent.
Hamas a afirmat într-un comunicat că “rezistenţa armată (…) nu poate fi abandonată decât prin restaurarea deplină a drepturilor noastre naţionale, în primul rând prin înfiinţarea unui stat palestinian independent, pe deplin suveran, cu Ierusalimul drept capitală”, transmite Reuters.
Negocierile indirecte dintre Hamas şi Israel, care vizau încheierea unui armistiţiu de 60 de zile în războiul din Gaza şi a unui acord pentru eliberarea ostaticilor, s-au încheiat săptămâna trecută într-un impas, aminteşte Reuters.
Prim-ministrul canadian, Mark Carney, a anunțat joi că țara sa intenționează să recunoască oficial Palestina în cadrul Adunării Generale a ONU din septembrie, după ce Franța și alte 14 țări au semnat o declarație care sugerează un val de recunoașteri viitoare ale unui stat palestinian independent
Joi, Hamas a anunţat că este dedicată continuării negocierilor pentru încheierea unui armistiţiu permanent şi o retragere completă a forţelor israeliene din Gaza, dar a precizat că ar trebui mai întâi să se îmbunătăţească “semnificativ” condiţiile din enclavă.
Anterior, Donald Trump şi premierul israelian Benjamin Netanyahu au făcut declaraţii din care reiese că nu mai este luată în calcul reluarea negocierilor pentru încetarea focului în Gaza. Semnalele date de cei doi lideri vin într-un moment în care creşte îngrijorarea internaţională cu privire la agravarea foametei în enclava devastată de război.
Trump a declarat că Hamas nu doreşte să încheie un acord privind încetarea focului şi eliberarea ostaticilor din Gaza. Liderul american e de părere că liderii grupării vor fi „vânaţi” de acum.
Donald Trump, președinte SUA: Hamas nu a dorit cu adevărat să încheie un acord. Cred că vor să moară. Și este foarte rău. Și s-a ajuns la un punct în care treaba va trebui dusă până la capăt.
Toţi cei 2,1 milioane de locuitori ai Fâşiei Gaza sunt acum în nesiguranţă alimentară, fără acces sigur la alimente sănătoase şi ieftine, a anunţat ONU în această săptămână. Potrivit Ministerului Sănătăţii din enclavă, 900.000 de copii suferă de foame, iar 70.000 prezintă semne de malnutriţie.

