O femeie a fost mușcată în grădina sa de un șacal care avea rabie

Șacal/Foto: pixabay.com
23 July 2025, 18:59 (actualizat 23 July 2025, 19:16)

O femeie a fost mușcată în grădina sa de un șacal care s-a dovedit că avea rabie. Femeia a fost grav rănită și a ajuns de urgență la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași.

Plăgile mușcate au fost importante și au afectat membrele superioare și inferioare ale pacientei. Ea a necesitat toaleta plăgilor în serviciul de chirurgie plastică și administrarea atât a vaccinului, cât și a serului antirabic. În urma analizelor, rabia a fost confirmată, iar din acest focar alte patru persoane au necesitat vaccinare‘, a spus managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași, dr. Florin Roșu, citat de Agerpres.

Medicul a precizat că s-au înmulțit focarele de rabie din județ, iar speciile de animale care sunt purtătoare se diversifică.

De la începutul anului, la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași au fost confirmate 27 de focare, iar 900 de persoane au necesitat profilaxia antirabică.

Facem din nou apel către populație de a evita animalele domestice sau sălbatice care prezintă un comportament anormal. Îndemnăm populația să informeze imediat medicii veterinari și Direcția de Sănătate Veterinară, dacă se confruntă cu astfel de animale. Dacă se întâmplă să fie mușcați de animale, să se adreseze imediat Spitalului de Boli Infecțioase pentru a beneficia de consult de specialitate și tratament corespunzător atât al plăgii, cât și inițierii profilaxiei antirabice‘, afirmă dr Florin Roșu.

Șacalii s-au înmulțit excesiv în România

În întreaga ţară, spun cei de la Garda Forestieră, ar fi 40 de mii de exemplare de șacal.

Vânătorii afirmă că, din cauza înmulţirii excesive din ultimii ani, şacalii fac ravagii nu doar în gospodării, ci şi în rândul vânatului.

Deşi sunt animale care preferă zonele de câmpie, specialiştii în cinegetică spun că sunt peste tot.

Și pădurile din jurul Capitalei sunt pline de şacali. Sunt câteva mii de exemplare, spun la unison atât reprezentanţii Federaţiei Asociaţiilor Vânătoreşti din România, cât şi gestionarii fondurilor de vânătoare ale statului. 

Mii de exemplare de şacali, în pădurile din jurul Capitalei

Pădurile din jurul Capitalei sunt pline de şacali. Sunt câteva mii de exemplare, spun la unison atât reprezentanţii Federaţiei Asociaţiilor Vânătoreşti din România, cât şi gestionarii fondurilor de vânătoare ale statului. În întreaga ţară, spun cei de la Garda Forestieră sunt 40 de mii. Oamenii sunt terorizaţi de urletele care se aud noapte de noapte.

În multe zone rurale din țară, localnicii povestesc că de mai mulţi ani aud în fiecare noapte urletele şacalilor care dau târcoale satului.

Autoritățile îi sfătuiesc pe oameni să nu se apropie de aceste animale și să sune la 112 dacă le văd în apropiere. 

Șacalul e un prădător nocturn, care vânează în haită.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite