Superliga, etapa a 2-a: FCSB câștigă la Ploiești
Campioana s-a impus cu 1-0 în deplasare cu Petrolul și are un moral excelent înainte de confruntarea cu Shkendija din preliminariile Ligii Campionilor.
FCSB și-a atins scopul în partida de la Ploiești, unde a bifat prima victorie în campionat, meci în care a menajat câțiva dintre titulari pentru confruntarea cu macedonenii din turul 2 al Ligii Campionilor.
Petrolul a dat o replică solidă doar în prima repriză de pe „Ilie Oană”. Roș-albaștrii au presat constant în partea a doua și parcă inevitabil a venit și golul: Cercel a centrat de pe dreapta și Tănase a prelungit cu capul mingea în plasa porții lui Bălbărău. Trei puncte care îi dau mai multă liniște echipei din capitală după rezultatul rușinos din Andorra.
În celălalt meci al zilei, Universitatea Cluj și UTA au remizat, scor 1-1. Arădenii au deschis scorul după o jumătate de oră de joc prin Daniel Zsori, care a tras năpraznic sub transversală din interiorul careului. La faza precedentă, Nistor lovise bara pentru clujeni.
Tehnicul mijlocaș al gazdelor s-a revanșat la faza golului egalizator, când a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Capradossi. Confruntarea s-a încheiat remiză, iar clujenii sunt deocamdată lideri cu 4 puncte.
Etapa a 2-a
Petrolul – FCSB 0-1 (Tănase ’75)
”U” Cluj – UTA 1-1 (Capradossi ’57 / Zsori ’30)
Vineri:
”U” Craiova – FC Argeș 3-1 (Sierra ’16 aut., Rădulescu ’39, Baiaram ’52 / Sadriu ’36)
Hermannstadt – Metaloglobus 2-2 (Căpușă ‘3, I. Stoica ’40 / Zakir ’58, Huiban ’77)
Duminică:
Farul – Oțelul (ora 18:30)
Rapid – CFR Cluj (ora 21:30)
Luni:
Unirea Slobozia – Csikszereda (ora 19:00)
Dinamo – FC Botoșani (ora 21:30)

