Sancțiuni pentru hrănirea urșilor. Ministrul Mediului: Amenzile trebuie să fie crescute drastic. Autoritățile din Argeș organizează patrule zilnice pe Transfăgărășan
Autoritățile din județul Argeș organizează în fiecare zi patrule pe Transfăgărășan. Echipe de inspectori de la Garda de Mediu și agenți de poliție, încearcă să-i oprească pe turiști să se apropie de urși și să le dea de mâncare. Ministrul Mediului anunță că pregătește și cadrul legal pentru ca autoritățile să poată da amenzi pentru hrănirea animalelor.
Autoritățile au sesizat că șoferii se anunță între ei atunci când observă echipele de control, însă numărul turiștilor care încearcă vigilența agenţilor a scăzut.
Cu toate riscurile, sunt încă persoane care se apropie periculos de urși. Unele au fost și amendate.
Florin Popa, purtător de cuvânt, Poliţia Argeş: Faptul că este nevoie de a atrage atenția cu privire la riscul generat de oferirea de hrană către urși pe Transfăgărășan este demonstrat incusiv de faptul că în doar câteva ore au fost aplicate 5 sancțiuni contravenționale, a căror valoare totală a fost de 6.500 de lei.
Ministrul Mediului a anunțat că amenzile pentru persoanele care hrănesc urșii vor fi majorate astfel încât oamenii să fie descurajați să se mai apropie de animalele sălbatice.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Avem o formă finală de proiect pe care o să îl propunem, de creștere drastică a amenzilor și de prevedere exactă în lege: hrănirea animalelor. Pentru că astăzi, ce îmi ziceau Jandarmeria, reprezentanții Gărzii de Mediu, este că ei dau amenzi pentru că se opresc mașinile pe zona cu banda dublă, nu pentru că le-ar da hrană urșilor.
Aproape 50 de parlamentari au depus un proiect de lege prin care amenzile pentru cei care dau de mâncare urșilor pot ajunge până la 60 de mii de lei, de 40 de ori mai mult față de amenda maximă din prezent. Inițiativa legislativă interzice și postarea pe rețelele de socializare a imaginilor care încurajează interacțiunile cu animalele sălbatice.

