Scandal la Chișinău, după un concert la care au participat artiști cunoscuți pentru elogierea lui Vladimir Putin

16 iulie 2025, 19:54 (actualizat 16 iulie 2025, 21:02)

Critici dure în spațiul public din Republica Moldova, după un concert organizat de Renato Usatîi, unde au urcat pe scenă artiști cunoscuți pentru elogierea lui Vladimir Putin. Evenimentul s-a desfășurat la doar câțiva metri de „Trenul Durerii”, expoziţie organizată în memoria victimelor deportărilor staliniste. Guvernul şi Primăria Chişinău s-au acuzat reciproc, iar experţii de la Chişinău şi societatea civilă au catalogat această situaţie drept o lipsă de respect faţă de poporul şi istoria Republicii Moldova.

La doar câțiva paşi de Expoziția „Teroarea sovietică în Republica Sovietică Socialistă Moldovenească Moldovenească. Amploare, victime și făptași”, în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, a fost organizat al doilea concert din cadrul „Festivalului Absolvenților”. Pe un ecran led, în cromatica drapelului Rusiei, era scris, în rusă, mesajul: „Moldova, fii cu noi!”.

Pe scenă au evoluat artiști cunoscuți pentru cântecele lor închinate „pobedei”, adică Victoriei.

Evenimentul a stârnit nemulțumiri. Purtătorul de cuvânt al Guvernului a declarat că Primăria se face responsabilă de această insultă.

Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Chișinău: „Guvernul califică acest eveniment drept o insultă la adresa memoriei noastre colective. Primăria Chișinău ar trebui să dea explicații cum a permis, de comun cu organizatorul, să facă acest spectacol în preajma unui alt eveniment organizat de Guvern, adică expoziția Trenul Durerii. Guvernul condamnă această bătaie de joc și o consideră ca fiind iresponsabilă.”

Contactaţi de TVR Moldova, reprezentanţii Primăriei nu au răspuns la telefon pentru a explica cum a fost oferită autorizaţia pentru spectacol. Au transmis în schimb un comunicat în care susțin că, potrivit legii, nu Primăria autorizează astfel de evenimente, ci este doar notificată că vor avea loc.

Primăria Chișinău răspunde pentru evenimentele organizate de municipalitate. În alte cazuri, când sunt organizate evenimente pe teritoriul municipiului Chișînău, Primăria, conform legii, este notificată, respectiv nu autorizează evenimente, așa cum a menționat, în mod manipulator, colegul meu din Guvern. Aceste declarațîi sunt manipulatorii, deoarece, folosind tribuna Guvernului, spune minciuni și aduce acuzațîi nefondate.” – se arată în comunicatul Primăriei.

Organizarea evenimentului lângă o expoziţie comemorativă a fost criticată şi de experţii de la Chişinău. Victor Guzun, fost ambasador al Republicii Moldova în Estonia: Permisiunea de a organiza un asemenea concert, într-un asemenea loc, Piaţa Marii Adunări Naţionale, în plin război la frontiera noastră, în faţa trenurilor durerii, cu acele mesaje scrise în limba rusă cu conotaţii coloristice ale drapeului rus care sunt practic lipite de vagoane, este o ofensă enormă aducă poporului moldovenesc. Eu cred că este o scăpare enormă a autorităţilor Republicii Moldova, oricare ar fi ele. Eu cred că este o scăpare enormă şi eu nu înţeleg cu ce se ocupă autorităţile noastre şi cum noi ne putem perminte să se organizeze un asemenea lucru.

La începutul lunii iulie, alţi doi cântăreţi au urcat pe scena concertului organizat de Renato Usatîi. Rapperul Basta, sancționat de Ucraina pentru concerte susținute în Crimeea, şi interpretul Macan, care ar fi cântat recent în Lugansk şi ar fi un susținător al războiului declanşat de Putin.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite