Noi dezastre naturale pe continentul nord-american. Inundaţii la New York, incendii în Marele Canion, Toronto, sufocat de fum

15 July 2025, 18:56

Continentul nord-american se confruntă cu noi dezastre naturale, după viiturile recente din Texas. La New York ploile torențiale căzute în timp scurt au inundat stațiile de metrou, Marele Canion este afectat de incendii, iar în Canada, orașul Toronto se sufocă din cauza fumului adus de vânt și produs de vegetația care arde în Ontario.

În statul Utah, un pompier a fost rănit în timp ce participa la eforturile de stingere a unui incendiu extrem de violent dintr-o pădure de jnepeni și pini. În regiune sunt cel puțin opt incendii care afectează peste 24 de mii de hectare de vegetație.

În faimosul parc natural Grand Canyon din Arizona, o cabană istorică și alte câteva zeci de clădiri au distruse, iar conducerea statului acuză autoritățile federale că nu au intervenit mai rapid în stingerea incendiilor provocate de trăsnete, acum două săptămâni. Partea nordică a parcului rămâne închisă pentru turiști până la sfârșitul anului.

De altfel, în tot sud-vestul statelor Unite au loc incendii, al căror fum se vede din satelit. Continuă însă și inundațiile.

Texasul încă nu și-a revenit după recentele viituri dezastruoase, iar râul Guadalupe și-a ieșit din nou din matcă, forțând echipele de intervenție să suspende căutările dispăruților și sinistraților.

Și aici este controversată atitudinea autorităților; zilele trecute a apărut informația că responsabilii taberei inundate au făcut lobby pentru ca terenul lor să fie scos de pe harta zonelor inundabile, iar acum guvernatorul acuză agenția federală pentru intervenții de urgență FEMA că nu a fost suficient de rapidă.

Ploile abundente de la New York au provocat inundații la metroul din metropolă. Imagini surprinse de amatori arată interiorul stației de pe strada a 28-a, unde refulează apele pluviale, și din vagoanele inundate.

Iar la nord în Canada, în statul Ontario au loc incendii de pădure. Fumul acestora sufocă orașul Toronto, unde autoritățile au emis avertizări de poluare a aerului. Atât de grave sunt condițiile încât temporar, orașul canadian a devenit printre cele mai poluate din lume, mai rău decât Bombay sau Shanghai.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite