Cod galben de instabilitate atmosferică în 16 judeţe, vineri. Canicula revine în weekend
După câteva zile cu temperaturi normale, canicula revine din acest weekend. Vor fi maxime de peste 35 de grade și diferențe chiar și de 10 grade între temperatura resimțită și cea măsurată la umbră. Noul val de căldură va cuprinde toată țara. Pe de altă parte, 16 județe sunt vizate până diseară de o atenționare cod galben de instabilitate.
Diana Giurgiu, meteorolog: De sâmbătă, dar mai degrabă duminică, vom începe, mai ales pentru partea de sud a teritoriului, sădepășim valori de 30 de grade Celsius, deci revenim, pentru jumătatea de sud a țării, local, la o vreme călduroasă. Iar duminică, în partea de sud a teritoriului, așteptăm și valori de 35 de grade, cu disconfort termic în creștere. Această situație se menține și la începutul săptămânii ce urmează.
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă pe parcursul acestei zile în zone din 16 judeţe.
Conform prognozei de specialitate, în intervalul ora 12:00 – 22:00, în Carpaţii Meridionali şi în cea mai mare parte a Carpaţilor Orientali şi Occidentali, precum şi în sud-vestul Transilvaniei şi în nordul Munteniei, vor fi perioade cu averse torenţiale, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni (1-2 cm), intensificări ale vântului şi vijelii (rafale de 50 – 70 km/h).
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 15 – 25 l/mp şi izolat de peste 30 l/mp.
Judeţele vizate de atenţionarea Cod galben sunt: Neamţ, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Gorj, Caraş-Severin, Hunedoara, Arad, Alba, Sibiu, Braşov şi Covasna.
Meteorologii precizează că manifestări de instabilitate atmosferică se vor semnala, vineri, izolat, şi în restul ţării.

