Pacientul confirmat cu malarie în București nu a fost în străinătate

11 July 2025, 07:24 (actualizat 11 July 2025, 08:20)

Un bărbat de 69 de ani a fost diagnosticat cu malarie și este internat la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din București. Potrivit Ministerului Sănătății, pacientul este în stare stabilă și primește tratament.

Autoritățile au demarat o anchetă epidemiologică, mai ales că bărbatul nu a călătorit recent în zone endemice.

De la începutul anului, în România au fost confirmate 21 de cazuri de malarie, însă toți pacienții de până acum călătoriseră în regiuni tropicale, unde boala este transmisă prin înțepătura țânțarilor.

Tot joi seară, Institutul Cantacuzino a confirmat și diagnosticul de antrax în cazul celor două persoane internate la Institutul „Matei Balș” din Capitală. Ambii pacienți sunt în stare stabilă și se află sub supravegherea atentă a medicilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă