Amenzi uriașe la Spitalul Județean Mehedinți

7 July 2025, 14:55 (actualizat 7 July 2025, 20:13)

Amenzi uriaşe au fost date în cazul pacienților cu afecțiuni neuropsihice grave de la Spitalul Județean Mehedinți, predaţi unei persoane fizice.

În urma unor controale au fost descoperite neregului foarte grave, iar constatările au fost trimise Justiției, anunţă ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete.

Inspecția Sanitară de Stat a constatat că nu a fost respectată legislaţia şi nici protocoalele medicale. Managerul şi directorul medical au fost amendaţi cu câte zece mii de lei, iar spitalul, cu 30.000 de lei.

Cel mai grav este că responsabilii nu au respectat demnitatea unor oameni total vulnerabili, care nu se pot apăra, spune ministrul Sănătăţii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite