Guvernul taie și reduce sporurile angajaților de la stat
Pachetul de măsuri pentru reducerea deficitului, ce va fi anunțat săptămâna viitoare, vizează în primul rând sporurile angajaților de la stat. Premierul s-a referit deja la bugetarii care iau spor de antenă doar pentru că lucrează la un calculator și nu e de acord ca atât de mulți angajați să primească 50% în plus la salariu doar pentru că lucrează la proiecte cu bani europeni. Numai eliminarea sporului de condiții vătămătoare aduce statului, într-un an, economii de peste două miliarde și jumătate de lei.
Sporul pentru condiții vătămătoare reprezenta până cum 15% din salariu, iar valoarea brută nu putea depăși 1.500 de lei. Guvernul îl va reduce la suma fixă de 300 de lei brut, pe care o vor primi doar acei angajați de la stat care îndeplinesc anumite criterii. Ar urma să se aplice de la 1 iulie și va aduce la bugetul statului economii de 1,35 miliarde de lei în jumătate de an. Și alte sporuri se modifică.
Ilie Bolojan, premierul României: Sporul de fonduri europene, altfel un spor important, a cărui valoare îți poate crește un salariu cu până la 50%, este legat de numărul de ore lucrate. Dar avem situații în care pierdem fonduri europene, în care proiectele nu se termină la timp, sigur, orele lucrate, real sau fictiv, sunt bifate, dar proiectul nu se termină. În multe zone s-a sărit calul, atât din punctul de vedere al inventării unor sporuri, a unor stimulente, a unor drepturi, dar și din punctul de vedere al extinderii numărului de angajați.
Intră în analiză și acele comitete sau structuri cu mulți membri care câștigă foarte mulți bani.
Ilie Bolojan, premierul României: Am început, practic, cu o astfel de structură, care ține de Guvernul României în mod direct, un comitet care era format din 17 persoane, care aveau un venit pentru una, două, trei ședințe lunare, de 4.000 de euro net pe lună, l-am transformat într-un comitet de 5 persoane, al căror venit va fi de aproximativ 1.000 de euro pe lună, pentru că, într-adevăr, au o răspundere, pentru că aprobă anumite credite.
Guvernul ar urma să reducă în lunile următoare 20% din numărul angajaților de la stat. Așa vor scădea și cheltuielile bugetare.
CRISTIAN PĂUN, profesor de Economie: A tăia sporuri până la urmă înseamnă a pune pe picior de egalitate oameni cu vechime mai mare versus oameni cu vechime mai mică sau oameni care au funcții de conducere versus cei care nu au astfel de funcții de conducere, dar până la urmă trebuie să înțelegem cu toții că este o situație dificilă, că fiecare dintre noi trebuie să plătim, din păcate, costurile unor decizii proaste.
Reprezentanții sindicatelor discuta luni și vor ieși cu un răspus comun la reducerea veniturilor. Iau în calcul proteste chiar de săptămâna viitoare.
BOGDAN ȘCHIOPU, prețedintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație: Tot ceea ce face Guvernul perioada aceasta, de fapt tot ceea ce a început înainte de această perioada ca și măsuri, adoptarea unor măsuri îndreptate strict împotriva salariaților, nu vor avea rezultatul scontat
Luni, Consiliul Economic și Social discuta ordonanța de urgență prin care se reduc primele sporuri ale bugetarilor, iar proiectul ar putea fi aprobat în prima ședința de guvern. Potrivit Ministerului Finanțelor, deficitul bugetar pentru primele cinci luni a ajuns la aproape 3,4% din produsul intern brut, cu 4 miliarde de lei mai mare decât anul trecut.

