Predoiu, la 145 de ani de relaţii diplomatice România-SUA: Suntem pregătiţi să intensificăm cooperarea

Cătălin Predoiu, premier interimar
14 June 2025, 10:59

Premierul interimar, Cătalin Predoiu, a transmis, sâmbătă, la împlinirea a 145 de ani de relaţii diplomatice dintre România şi Statele Unite, că ţara noastră este pregătită să intensifice cooperarea cu “partenerul strategic cheie” în domeniile apărării, securităţii, economic.

“Acum 145 de ani România şi Statele Unite au stabilit relaţii diplomatice. Sărbătorim şi onorăm tot ce am realizat împreună cu partenerul nostru strategic cheie. Suntem pregătiţi să intensificăm cooperarea în domeniul apărării şi securităţii, proiectele economice şi o conexiune mai puternică între oameni”, a transmis premierul interimar Cătălin Predoiu, într-o postare pe platforma X.

România şi Statele Unite ale Americii au stabilit relaţii diplomatice la 14 iunie 1880, la nivel de agenţie diplomatică. Două luni mai târziu acestea au fost ridicate la nivel de legaţie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite