Reacții după meciul Austria – România 2-1: Lucescu dă vina pe ghinion și valoarea adversarului
Selecționerul naționalei României, a declarat că Austria a câștigat pe merit meciul de sâmbătă seara și consideră complicată situația echipei după doar o victorie în trei partide disputate în grupa de calificare la Cupa Mondială.
Mircea Lucescu a recunoscut cu fair-play că România nu putea emite pretenții în fața unui adversar de talia Austriei, dar crede că elevii său au avut și neșansă, primit gol pe finalul primei reprize după o fază creată în urma unui aut:
„Austria a meritat victoria, este o echipă mai puternică, omogenă, s-a văzut diferența fizică. Ei au preluat inițiativa, noi am avut și ghinion, am luat acel gol din aut. Și la primul gol a fost o împingere a lui Bancu, iar la al doilea nu am ieșit în linie…. În prima repriză am început bine. Ar fi fost extraordinar să se termine 0-0 la pauză. Ritmul nostru de joc a scăzut apoi. Per total echipa a jucat bine, acum să vedem ce ne propunem, ca echipa noastră să conducă jocul, nu să-l suporte. Jucătorii să înțeleagă că acesta este drumul pe care trebuie să meargă”.
Lucescu a adăugat că-și reproșează faptul că le-a dat unora dintre jucători mai multe zile libere după oboseala acumulată în campionat:
„Poate că am greșit. Nu trebuia să le dau acele zile libere la jumătate dintre jucători. Trebuia să-i chem mai devreme, chiar dacă pregătirea în sine a fost bună. Se joacă în continuare calificarea, mai sunt șanse. Problema mea e să construiesc o echipă mai bună din ce am la dispoziție. Sigur că lucrurile nu sunt simple. Bosnia a câștigat după ce a intrat Dzeko. Toate echipele au la dispoziție jucători care evoluează constant în campionate tari. Noi am trecut printr-un moment foarte greu – mulți jucători accidentați, reveniți fără o pregătire completă, unii au jucat foarte puțin la club și asta s-a văzut”.
Întrebat ce nu a funcționat pentru tricolori în jocul de la Viena, selecționerul a răspuns:
„Nu au mers foarte multe lucruri astăzi, am întâlnit o echipă superioară, cu jucători care vin dintr-un campionat extrem de puternic. Au pus în teren vigoare, disponibilitate la efort, au câștigat majoritatea duelurilor individuale, au avut intervenții agresive. Noi am compensat cu o bună organizare. Am avut câteva contraatacuri din care puteam marca, dar nu am reușit să le concretizăm. Am scăzut ritmul în repriza a doua, ei au preluat inițiativa și au fost mai periculoși. Sunt la un nivel foarte ridicat. Eu sunt mulțumit de efortul băieților – atât au putut, atât au dat… Au ascultat ce le-am spus, au respectat indicațiile tactice, dar la un moment dat a intervenit diferența de capacitate fizică. I-ați văzut pe austrieci – foarte rapizi. Noi am ținut de minge, dar am fost lenți, iar ei au profitat. Am avut și ghinion: să luăm gol dintr-un aut, apoi un autogol… Nu am fost suficient de reactivi”.
Moldovan, cu gândul la Mondialul… cluburilor
Autor al unor parade care au limitat proporțiile scorului, portarul Horațiu Moldovan crede că golul marcat de austrieci în finalul reprizei a fost momentul psihologic care a dus la eșecul de sâmbătă:
“Ne pare rău pentru această înfrângere. Chiar a fost la limită, cred că am fost și puțin ghinioniști. Fanii ne-au aplaudat la final. Am făcut o primă repriză destul de bună, am luat un gol din aut. Cred că intrau și ei în criză dacă nu marcau atunci. Au dat acel gol și ne-a fost turnat plumb în picioare. Foarte mult ghinion, dar ne jucăm șansa până la capăt. Cum am scos-o la capăt și în alte dăți, putem să o facem din nou”.
Întrebat dacă va reveni la Atletico Madrid, Moldovan a replicat: „Eu am în continuare contract cu Atletico și probabil o să fiu în lot la Campionatul Mondial al Cluburilor. Vreau să merg la o echipă unde pot să joc cât mai multe meciuri”.
La rândul său, veteranul Vlad Chiricheș, titularizat de Lucescu la trei ani de la ultimul meci jucat pentru națională, a opinat că România este obligată să câștige toate meciurile rămase pentru a putea spera la calificare:
„Îmi doream să revin cu un rezultat bun la echipa națională, îmi pare rău că nu am reușit. Trebuie să ne revenim și să ne gândim la ce urmează. E clar că trebuie să câștigăm toate meciurile rămase ca să avem șanse la calificare. Golul lor a venit așa, dintr-o fază ușor norocoasă. Cumva nu ne așteptam, am încercat să jucăm cartea contraatacului. În primele 20 de minute a fost ok, am fi putut fi mai pragmatici, poate puteam să reușim mai multe. Păcat de golul acela, a venit chiar înainte de pauză, l-am resimțit. Am încercat să revenim dar am luat un gol nemeritat. Acum trebuie să ne ridicăm și să ne revenim din punct de vedere moral. E clar că șansele la locul 1 scad mult. Trebuie să câștigăm tot până la final, asta trebuie să fie în capul nostru”.
Autorul golului tricolorilor, Florin Tănase, a declarat că nu simte nicio bucurie pentru că a marcat împotriva Austriei:
„Din păcate, nu pot să mă bucur de această reuşită. Noi am pregătit partida bine, Mister ne-a arătat la ce sunt periculoşi, execută auturile lung, în careu. Din păcate, au marcat un gol exact așa, după o lipsă de marcaj. După aceea, al doilea gol, neşansă, minge deviată. Cu toate că am început meciul curajos, nu ne-am creat şanse de gol. Noi încă sperăm să ajungem la CM, o luăm meci cu meci”.
Rangnick, iritat de golul României
Selecționerul Austriei, Ralf Rangnick, și-a lăudat echipa pentru victoria importantă de sâmbătă în fața unei contracandidate la calificare, dar și-a taxat elevii pentru lipsa de concentrare din ultimele minute:
„Important pentru noi era să câștigăm acest meci, am fi putut sa marcăm golul trei și să încheiem câștigând la zero. Dar la final ne putem declara mulțumiți că am luat trei puncte din acest meci. România s-a descurcat bine la început, am avut probleme în primul sfert de oră, apoi ne-am intrat în ritm, am fost mult mai compacți și e important faptul că am reușit să marcăm înainte de pauză. Pe final, nu mi-a plăcut cum s-a desfășurat jocul, dar trebuie să fim îngăduitori, am reușit să facem un joc bun și să câștigăm”.

