Culturile salvate de ploi riscă să fie distruse de boli

30 May 2025, 19:16

În multe zone din țară, a plouat în câteva zile cât într-o lună. În județul Olt, deficitul de apă din sol s-a redus considerabil, ceea ce permite culturilor să se dezvolte, iar agricultorilor le dau speranțe de producții bune. Specialiștii se tem, însă, de bolile care ar putea apărea din cauza umidității excesive, atât la culturile de cereale, cât și la legume și pomi fructiferi.

În Olt, cantitățile de precipitații au depășit 100 de litri pe metru pătrat în ultimele zile. Specialiștii anunță că ploile au venit la momentul potrivit pentru culturile de cereale și speră că anul acesta fermierii să obțînă producții foarte bune după mulți ani în care seceta i-a dus la faliment

Ion Drăgoi, director, Direcţia Agricolă Judeţeană Olt: Culturile din toamnă, mă refer la păioase, sunt culturi care promit un 6-7 tone la hectar. Și mazărea, și rapița toate se prezintă foarte bine.

Fermierii se bucură că vor avea roade bogate, dar pe de altă parte se tem că anumite boli le-ar putea afecta culturile, în special pe cele de păioase.

Și legumele ar putea fi compromse dacă nu sunt supravegheate atent.

Proprietarii de livezi se tem și ei că pomii ar putea fi atacați de bolile care apar, de obicei, după o perioadă lungă de precipitații

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă