Pe 29 mai 1953, primul om din lume ajungea pe Vârful Everest. Edmund Hillary, însoţit de un şerpaş
Pe 29 mai 1953, la vârstă de 33 de ani, primul om din lume ajungea pe Vârful Everest la 8848 de metri împreună cu un şerpaş care, cel mai probabil, i-a cedat momentul de glorie fiindcă a ajuns cu 3 minute mai târziu.
Alpinistul era din Noua Zeelandă şi se numea Edmund Hillary.
Pe şerpaş îl chemă Tenzel Norgay. Edmund a fost un ins dedicat aventurii şi experienţelor extreme.
A traversat Antarctica între anii 1955-1958 şi a participat la o expediţie de cartografiere a Mării Weddell.
Mulţi au încercat să atingă cel mai înalt varf din lume şi, de la reuşita lui Edmund Hillary până azi, pe Everest au mai urcat 6 mii 4 sute de alpinişti.
Peste 300 au murit încercând să atingă acoperişul lumii.
Iată ce au mâncat cei doi pe şi în drum spre Everest în 1953: sardine, biscuiți, caise confiate, curmale, gem, miere. De băut, au băut limonadă.
Edmund Hillary a fost cel care l-a fotografiat pe Tenzing, fiindcă șerpașul nu se pricepea să facă poze iar selfie-ul nu se inventase încă.
Drept recompensă pentru ajutorul şerpaşilor, Hillary a strâns bani şi le-a construit acestora şcoli şi spitale. Cu modestie, sau poate nu, spunea că aceasta a fost, de fapt, cea mai mare realizare a vieţii lui.

