Pe 29 mai 1953, primul om din lume ajungea pe Vârful Everest. Edmund Hillary, însoţit de un şerpaş

29 May 2025, 09:10

Pe 29 mai 1953, la vârstă de 33 de ani, primul om din lume ajungea pe Vârful Everest la 8848 de metri împreună cu un şerpaş care, cel mai probabil, i-a cedat momentul de glorie fiindcă a ajuns cu 3 minute mai târziu.

Alpinistul era din Noua Zeelandă şi se numea Edmund Hillary.

Pe şerpaş îl chemă Tenzel Norgay. Edmund a fost un ins dedicat aventurii şi experienţelor extreme.

A traversat Antarctica între anii 1955-1958 şi a participat la o expediţie de cartografiere a Mării Weddell.

Mulţi au încercat să atingă cel mai înalt varf din lume şi, de la reuşita lui Edmund Hillary până azi, pe Everest au mai urcat 6 mii 4 sute de alpinişti.

Peste 300 au murit încercând să atingă acoperişul lumii.

Iată ce au mâncat cei doi pe şi în drum spre Everest în 1953: sardine, biscuiți, caise confiate, curmale, gem, miere. De băut, au băut limonadă.

Edmund Hillary a fost cel care l-a fotografiat pe Tenzing, fiindcă șerpașul nu se pricepea să facă poze iar selfie-ul nu se inventase încă.

Drept recompensă pentru ajutorul şerpaşilor, Hillary a strâns bani şi le-a construit acestora şcoli şi spitale. Cu modestie, sau poate nu, spunea că aceasta a fost, de fapt, cea mai mare realizare a vieţii lui.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite