Explozie în incinta Laboratorului artileristic al Armatei. Un angajat civil al unității și-a pierdut viața

29 April 2025, 16:12 (actualizat 29 April 2025, 17:22)

Marți, 29 aprilie, în jurul orei 14.00, în incinta Laboratorului artileristic al Armatei, din localitatea Pantelimon, județul Ilfov, a avut loc o explozie, urmată de un incendiu, în urma căreia și-a pierdut viața un angajat civil al unității.

Potrivit unui comunicat al MApN, transmis AGERPRES, deflagraţia s-a produs în timp ce persoana de sex feminin, în vârstă de 47 de ani, încadrată pe funcţia de tehnician din anul 2019, efectua analize fizico-chimice la materiale explozibile şi pirotehnice.

IPJ Ilfov arată că la faţa locului s-au deplasat pompierii militari din cadrul Detaşamentului Morarilor împreună cu poliţişti din cadrul Poliţiei Oraşului Pantelimon, stabilind că în urma exploziei a avut loc decesul unei persoane.

“În cauză, a fost deschis dosar de urmărire penală în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de distrugere, neluarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă, nerespectarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă şi ucidere din culpă, urmărirea penală fiind în competenţa exclusivă a procurorului de caz din cadrul Parchetului Militar de pe Lângă Tribunalul Militar Bucureşti”, precizează Biroul de presă al IPJ Ilfov.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite