Buzău: Trei persoane s-au răsturnat vineri cu hidrobicicleta pe lacul de acumulare Siriu. Un pompier este dat dispărut. Căutările au fost reluate în această dimineață
O echipă de căutare-salvare din cadrul Serviciului Public Judeţean Salvamont – Salvaspeo Braşov s-a deplasat sâmbătă la barajul Siriu, în judeţul Buzău, cu un scanner acvatic dotat cu inteligenţă artificială, pentru a sprijini operaţiunea de căutare a pompierului căzut în lacul de acumulare.
În această dimineață au reînceput căutările pompierului dispărut în lacul de acumulare Siriu, din județul Buzău. Operațiunile fuseseră sistate aseară la ora 22.00. Bărbatul a dispărut după ce hidrobicicleta în care se afla împreună cu doi amici a început să ia apă și s-a răsturnat. Scafandrii au identificat ambarcațiunea în adâncurile lacului.
Antonia Ioniță, reporter TVR, ne oferă noi informații: Căutările sunt greoaie, sunt anevoioase, sunt dificile. Sunt aici acum patru scafandrii de la ISU, Dâmbovița, Prahova și Brașov. Au venit și salvamontiștii de la Brașov cu echipamente speciale pentru scanarea fundului lacului. Au reușit astfel în această dimineață, după prima scufundare, să identifice zona unde s-a răsturnat și s-a scufundat hidrobicicleta. Acum sunt într-o pauză pentru că scufundările sunt limitate ca timp din cauza temperaturii foarte reci, dar și a presiunii apei. Au o pauză de câteva minute pentru a se reface, după care urmează să meargă din nou în zona unde a fost descoperită hidrobicicleta, a fost blizată. În timp ce se relaxează, cei de la salvamont Brașov au ridicat și o dronă pentru a supraveghea suprafața luciului apei, pentru a vedea dacă cumva apare vreun semn al pompierului dispărut.
Am stat de vorbă cu șeful ISU Buzău, care coordonează misiunile de căutare aici pe lacul de acumulare Siriu și acesta ne-a spus că băiatul de 24 de ani, plutonierul Costin Dumitru de la ISU Mărunțișu din Pătârlagele, a venit împreună cu câțiva prieteni, era prima lui zi de vacanță, a venit să petreacă sărbătorile de Paște aici la o pensiune de pe malul lacului de acumulare. Ieri au vrut să se plimbe, au găsit o hidrobicicletă în vecinătatea pensiunii unde erau cazați și au urcat în ea fără să-și ia măsuri de precauție, fără măcar să verifice starea în care era hidrobicicleta, probabil n-au știut, nu au avut nici veste de salvare și așa s-a întâmplat că au ajuns în larg cu ambarcațiunea, care a început să ia apă, s-a răsturnat și apoi s-a scufundat.
Cei doi însoțitori ai pompierului au încercat să-l salveze, au tras de el cât au putut, ținând seama de faptul că acesta nu știa să înoate, însă temperatura scăzută de doar 6 grade în apă i-a împiedicat să reușească acest lucru. Ei au ieșit la mal, au fost duși la spitalul din Nehoiu, au ieșit din starea de hipotermie în care se aflau și au fost exterminați. Au fost, de asemenea, aseară, audiați de polițiștii care au deschis un dosar penal, nu știm încă pentru ce infracțiuni, de IN REM pentru stabilirea conditiilor în care s-a produs incidentul.
VEZI ȘI O echipă de la Salvamont Braşov participă la acţiunea de căutare a pompierului căzut în lacul Siriu

