Fenomen îngrijorător: 37% dintre adolescenți au băut alcool în ultima lună

7 April 2025, 08:35 (actualizat 7 April 2025, 22:56)

Fenomen îngrijorător în România! Un studiu recent arată că tot mai mulți adolescenți consumă alcool, iar consecințele pot fi grave, atrag atenția specialiștii.

Studiul realizat de Organizația Salvați Copiii, arată că 27% dintre adolescenții români, cu vârsta peste 14 ani, au băut alcool în ultima săptămână. Și nu este doar statistică, în realitate tot mai mulți tineri ajung în stare gravă la spital, așa cum a fost cazul elevului din București, găsit inconștient în baia școlii, cu o sticlă goală de alcool lângă el.

Psihologii trag un semnal de alarmă: “creierul lor este încă în formare, iar consumul de alcool la vârste fragede poate afecta grav creierul și dezvoltarea emoțională a adolescenților“.

Grav este că, potrivit studiului, mulți adolescenți nu beau doar de distracție, ci ca să uite de probleme. “Combină alcool cu substanțe psiho-active atunci când se simt nefericiți“.

Studiul mai arată că 30% dintre copii știu pe cineva care a consumat droguri sau alcool, iar la adolescenți procentul urcă la 40%, iar consumatorii sunt de cele mai multe ori colegi sau prieteni apropiați.

Cifrele arată că România și Marea Britanie sunt în topul țărilor din Europa cu cel mai mare consum de alcool. 36% dintre români consumă alcool în exces, iar 40% dintre bărbați recunosc că au avut zile în care au exagerat cu băutura.

La adolescenți, 37% dintre ai au băut excesiv în ultima lună, ceea ce situează România în fruntea clasamentului european, după Danemarca. Psihologii spun că interdicția nu este soluția, ci comunicarea deschisă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite