Banii şi alegerile prezidenţiale ţin muzeele închise în noaptea de 17 mai

4 April 2025, 14:42

Reţeaua Naţională a Muzeelor din România anunţă că nu va organiza a 21-a ediție a Nopții Muzeelor. De vină e contextul economic: măsurile de reducere a deficitului bugetar fac imposibilă asigurarea condiţiilor pentru desfăşurarea evenimentului.

În plus, turul doi al alegerilor prezidenţiale, de pe 18 mai, complică situaţia.

Mulţi angajaţi ai muzeelor sunt implicaţi în duminica respectivă în procesul electoral și le este imposibil ca în noaptea de dinainte să răspundă de evenimentul cultural.

Muzeele care doresc să deschidă în noaptea de 17 mai pot face independent acest lucru. Reţeaua Naţională a Muzeelor cere Ministerului Culturii includerea Nopţii Muzeelor pe lista proiectelor strategice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite