Donald Trump a anunțat noile taxe vamale. Tarife de 20 la sută pentru UE
Președintele american a anunțat noile taxe vamale. Donald Trump a denumit ziua de 2 aprilie “Ziua Eliberării”, zi care marchează, în opinia sa, „declarația de independență economică” a SUA.
Președintele Donald Trump a anunțat, în Rose Garden, la Casa Albă, că tarifele pe care SUA le pune în aplicare vor intra în vigoare la miezul nopții și a prezentat tabelul „Tarife reciproce”. A subliniat că va semna un ordin executiv care impune ‘tarife reciproce’ la nivel mondial.
‘Este una dintre cele mai importante zile, după părerea mea, din istoria Statelor Unite. Este declarația noastră de independență economică’, a spus Trump în fața auditoriului.
Donald Trump a anunțat tarife de 20% pentru produsele importate din Uniunea Europeană și de 10% pentru cele din Regatul Unit, tarife de 25% pentru toate automobilele fabricate în străinătate. Orice produs care intră în SUA va fi taxat cu cel puțin 10%, a mai precizat președintele SUA.
Șeful de la Casa Albă a mai anunțat tarife de 34% pentru China, 31% pentru Elveția, 26% pentru India, 10% pentru Brazilia.
Donald Trump și-a anunțat intențiile față de Europa la doar o zi de la preluarea mandatului de președinte.
Uniunea Europeană este foarte, foarte rea pentru noi. Ne tratează foarte, foarte rău. Nu ne cumpără maşinile. Nu ne cumpără deloc maşinile. Nu ne cumpără produsele agricole, în special. Nu cumpără prea multe. Avem un deficit de 350 de miliarde de dolari cu Uniunea Europeană, spunea atunci președintele SUA.
Europa a avertizat că va răspunde pe măsura planurilor lui Donald Trump. Comisia Europeană a repetat avertismentul și a precizat că riposta va veni la momentul care va fi considerat potrivit.

