Susținătorii lui Georgescu au reluat protestele. 500 de persoane au fost legitimate după violențele de duminică
Violenţele din fața biroului electoral central din Capitală, au durat până târziu în noapte. După respingerea candidaturii lui Călin Georgescu, susținătorii acestuia s-au îmbrâncit cu jandarmii, au aruncat cu petarde și pietre și au incendiat mobilierul stradal. Forțele de ordine au ripostat cu gaze lacriomogene. 13 jandarmi au fost răniți.
Aproximativ 250 de susținători ai lui Călin Georgescu au venit la CCR pentru a protesta, în așteptarea deciziei de marți.
Așa au început violențele din centrul vechi al Capitalei, acolo unde se află sediul Biroului Electoral Central. Simpatizanții lui Călin Georgescu au protestat violent, au rupt gardurile puse de jandarmi și s-au încăierat cu forțele de ordine.
Au aruncat și petarde, dar şi cu bucăți de piatră smulse din caldarâm. Apoi au incendiat crengi și bucăți din mobilierul urban. Jandarmii au fost nevoiți să intervină cu gaze lacrimogene.
Protestatrii au răsturnat și mașină unei echipe de televiziune. Violențele au continuat până după miezul nopții.
Mai mulți jandarmi au fost răniți în timpul intervenției.
Mr. Ana Burchi, purtător de cuvânt, Jandarmeria Română: În urma violențelor, 13 jandarmi au fost răniți sub diverse forme, traumatisme, contuzii, patru dintre aceștia încă se află spital având în nevoei de îngrijiri medicale suplimentare.
Peste 500 de persoane au fost legitimate în zona protestului. Au fost deschise dosare penale pentru tulburarea ordinii publice și distrugere, iar mai mulți manifestanți au primit sancțiuni contravenționale.
Cms. şef Dan Octavian, purtător de cuvânt, Poliţia Română: Au fost conduse la secțiile de politie 7 persoane care au fost extrase din mulțime. Vorbim de două dosare penale aflate în curs. Infracțiuni de distrugere și liniște și unul privind infracțiunea de ultraj.
Când la București protestul s-a transformat într-unul violent și la Timișoara au început să se strângă oamenii în piața Victoriei. Aproximtiv 200 de persoane au plecat apoi în marș prin oraș. O singură persoană a devenit agresivă, a fost scoasă de jandarmi din mulțime și i-a fost întocmit dosar penal. Asupra sa au fost găsite mai multe obiecte interzise, printre care un cuțit și o sticlă cu lichid inflamabil.
Câteva zeci de susținători ai lui Călin Georgescu s-au strâns și astăzi în față Biroului Electoral Central din Capitală, unde distrugerile de la protestul de duminică seară erau încă vizibile.
Geamurile acestei cafenele din centrul vechi au fost sparte de protestatari. Huliganii au smuls pietre din pavajul pietonal.
Jandarmeria face apel la presă și la reprezentanți ai societății civile pentru furnizarea de imagini din spațiul public care să ajute la identificarea tuturor persoanelor care au comis acte ilegale în timpul protestelor de duminică seară.

