Drumul din inima pădurii Băneasa va fi deschis traficului rutier
Un drum forestier care străbate Pădurea Băneasa va fi deschis traficului rutier începând de săptămâna viitoare. Acesta face legătura directă între un cartier rezidențial și Capitală. Organizațiile de mediu atrag atenţia că Pădurea Băneasa va fi grav afectată de circulația mașinilor, în timp ce Romsilva susține că totul s-a făcut legal.
Drumul din mijlocul Pădurii Băneasa e străbătut, mai ales în zilele însorite de weekend, de numeroși oameni, fie pe jos, fie cu bicicletă.
Circulația rutieră pe acest drum fotrestier care străbate Pădurea Băneasa va fi posibilă doar de luni până vineri, pe un singur sens, dinspre acest cartier rezidențial către București. Cei care locuiesc în zonă, când se vor întoarce acasă, vor merge mai întâi pe DN1, apoi vor face un ocol pe Aleea Teișani.
Și între activiștii de mediu și Romsilva opiniile sunt divergente.
Alex Găvan, activist de mediu: Fragmentarea pădurii Băneasa, care e parte din centura verde București Ilfov, prin drumul asta, e total contrar intereselor pe termen lung ale locuitorilor orașului și reprezintă un factor care va contribui la reducerea biodiversității acestei păduri emblematice pentru istoria Capitalei.
Mugurel Ghinescu, șef Ocol Silvic București: Actualul Cod Silvic prevede că se poate permite accesul proprietarilor la terenuri, pe drumuri forestiere, așa cum au fost definite. Nu se fragmentează niciun habitat și niciun ecosistem, cum susțin domnii activiști.
Cel mai probabil, drumul va fi deschis circulaţiei miercuri sau joi.

