Târgul de la Berlin, ultima zi. România a promovat oraşele mari dar şi turismul de aventură
Aproape 12 milioane de turiști străini au vizitat Albania anul trecut. Și nu numai în lunile de vară, ci pe durata întregului an, pentru că țara și-a diversificat oferta și a refăcut infrastructura către cele mai importante obiective turistice.
Chiar și italienii și grecii își petrec concediile în Albania, conform datelor oficiale.
Aproape 2 milioane și jumătate de turiști străini au vizitat anul trecut țara noastră, cei mai mulți din Italia, Germania și Israel.
La Târgul de la Berlin, România a promovat oraşe precum Oradea, București, Cluj-Napoca, Timișoara, Constanța şi Craiova, dar şi turismul de aventură, circuitele de relaxare în stațiuni balneare și pe litoral sau destinații culturale din Transilvania și Bucovina.
România a investit 300.000 de euro în organizare și promovare la târgul de turism internațional de la Berlin.

