Târgul de la Berlin, ultima zi. România a promovat oraşele mari dar şi turismul de aventură

6 March 2025, 22:02 (actualizat 6 March 2025, 22:07)

Aproape 12 milioane de turiști străini au vizitat Albania anul trecut. Și nu numai în lunile de vară, ci pe durata întregului an, pentru că țara și-a diversificat oferta și a refăcut infrastructura către cele mai importante obiective turistice.

Chiar și italienii și grecii își petrec concediile în Albania, conform datelor oficiale.

Aproape 2 milioane și jumătate de turiști străini au vizitat anul trecut țara noastră, cei mai mulți din Italia, Germania și Israel.

La Târgul de la Berlin, România a promovat oraşe precum Oradea, București, Cluj-Napoca, Timișoara, Constanța şi Craiova, dar şi turismul de aventură, circuitele de relaxare în stațiuni balneare și pe litoral sau destinații culturale din Transilvania și Bucovina.

România a investit 300.000 de euro în organizare și promovare la târgul de turism internațional de la Berlin.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite