Guvernul israelian a ratificat acordul cu Hamas. S-a negociat în detaliu eliberarea ostaticilor și încetarea focului în Gaza

17 January 2025, 19:28 (actualizat 17 January 2025, 21:20)

Acordul cu Hamas a fost ratificat de guvernul israelian și prin urmare primii ostatici vor fi eliberați duminică. Deși presa din Israel a vehiculat o listă cu numele celor 33 de persoane care ar putea ajunge acasă în prima fază a acordului, totuși, armata a anunțat că numele acestora vor fi știute doar cu o zi înainte de eliberare. În schimbul lor, Israelul va scoate din închisoare sute de palestinieni, unii acuzați de acte teroriste sau crime. Este motivul pentru care mai mulți politicieni au contestat acordul și au sesizat Curtea Supremă.

Reprezentanții ambelor părți au ajuns la un acord azi dimineață , la Doha, acolo unde s-a negociat în detaliu eliberarea ostaticilor și încetarea focului în Gaza.

Acordul a fost aprobat apoi în ședința cabinetului de securitate și apoi în guvern. Votul nu a fost lipsit de emoții pentru că ministrul securității naționale, membru al unei formațiuni de extremă dreapta din coaliția la putere a îndemnat la boicot.

Itamar Ben-Gvir, ministrul israelian al securităţii: Dacă până ieri am fost îngrozit de această înțelegere,
astăzi, pe măsură ce sunt dezvăluite tot mai multe detalii, care arată că teroriştii condamnați pe viață sunt eliberați la Ierusalim și teroriştii condamnaţi sunt eliberaţi în Iudeea şi Samaria, unde toată lumea ştie că aceşti terorişti vor încerca din nou să atace, vor încerca să ucidă din nou, sunt şi mai îngrozit şi fac un apel la colegii mei : nu este prea târziu
.

Existau temeri că dezacordurile de ultim moment dintre Israel și Hamas ar putea bloca înțelegerea și asta a stârnit îngrijorarea familiilor care au cerut guvernanților să nu dea înapoi.

În prima fază a acordului, care va dura 42 de zile, Hamas a fost de acord să elibereze 33 de ostatici, inclusiv copii, femei și pe cei cu vârsta peste 50 de ani. În schimb, Israelul va elibera 50 de prizonieri palestinieni pentru fiecare femeie israeliană militar eliberată de Hamas și 30 pentru alte femei ostatice.

Familiile ostaticilor cer explicații guvernului pentru că nu înțeleg de ce nu s-a ajuns la un acord privind eliberarea totală și imediată a tuturor ostaticilor rămași în mâinile teroriștilor.

Faza a doua a acordului va începe în maximum două luni. Ostaticii vii rămași vor fi trimiși înapoi și un procent corespunzător de prizonieri palestinieni ar fi eliberat, iar Israelul s-ar retrage complet de pe teritoriu.

A treia fază ar urmă să abordeze schimbul de cadavre ale ostaticilor decedați și ale membrilor Hamas, iar un plan de reconstrucție pentru Gaza va fi lansat. Aranjamentele pentru guvernarea viitoare a fâșiei rămân însă neclare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite