Imagini spectaculoase pe cer. Aurora boreală s-a văzut din nou în România
Aurora boreală, un fenomen întâlnit de obicei în țările nordice, a fost vizibil din nou pe cerul României în noaptea de joi spre vineri.
Apariția acestui fenomen spectaculos în România ar fi cauzată de “o ejecție de masă coronală solară”, care a generat furtuni geomagnetice severe în statul superior al atmosferei terestre.
Din nord până în sud, în toate regiunile României, culorile aurorei boreale au luminat cerul nopții. Fotografi profesioniști sau amatori, cu aparate performante sau doar cu telefoanele mobile, au surprins, cu entuziasm, spectacolul.
“Atunci când vezi aurora în România, ea se produce tot acolo unde se produce în mod normal, în jurul polilor magnetici, dar se ridică mai sus în atmosferă, este mai intensă şi poţi vedea la depărtări mari. E ca atunci când vezi munţii din Bucureşti. Asta nu înseamnă că munţii sunt în Bucureşti. Munţii sunt unde sunt, dar cerul e clar şi poţi vedea la depărtare. Deci, aurora nu s-a petrecut în România, ci s-a văzut din România”, a precizat astronomul Adrian Șonka.
“Aurorele boreale sunt produse de materialul care vine de la Soare. Soarele pierde nuclee atomice, gaze, electroni, care se duc peste tot în sistemul solar. Mereu se produc aurore, dar ele sunt de intensitate scăzută. Dar când are loc o erupţie, pleacă mai mult material de pe Soare şi, dacă ajunge la Pământ, aurorele sunt mai intense”, a detaliat Şonka.
Anul acesta, aurora boreală a fost vizibilă de mai multe ori din România, un fapt rar. Acum și în luna mai, însă, culorile au fost mai puternice și mai ușor de fotografiat sau filmat. Fenomenul ar putea fi vizibil și în zilele următoare.
Aurora a făcut spectacol pe cerul nopţii şi în alte state din emisfera nordică, în regiuni în care nu este un fenomen obişnuit. Uneori, astfel de furtuni geomagnetice pot afecta rețelele de telecomunicații și de energie electrică și pot interfera cu sistemele de localizare GPS.

