Armata israeliană a efectuat o ”lovitură țintită” la Beirut, după ce Hezbollah a lansat aproximativ 140 de rachete asupra nordului Israelului. Un important lider al grupării, lichidat

20 September 2024, 15:37 (actualizat 20 September 2024, 20:06)

12 morți și 66 de răniți – este bilanțul, încă provizoriu, al atacului aerian israelian care au avut loc în cursul după amiezii la Beirut, capitala Libanului. Armata israeliană a precizat că a fost o lovitură chirurgicală, având drept ţintă un personaj important din conducerea grupării Hezbollah. Este vorba despre comandantul operațiunilor Hezbollah din teren. În afara de el, au mai fost lichidați câțiva oficiali ai grupării. Asta după ce peste o sută de rachete au fost lansate vineri la prânz spre Israel dinspre Liban. Mişcarea islamistă pro-iraniană Hezbollah a declarat că a ţintit baze militare israeliene, transmite AFP, la o zi după ce liderul grupării militante Hassan Nasrallah a promis că se va răzbuna pe Israel pentru un atac în masă, potrivit AP.

Bombardamentul israelian a avut loc în cartierul Dayeh din sudul Beirutului, fief al grupării șiite pro iraniene Hezbollah. A fost vizat – și ucis – un important personaj din conducerea grupării – Ibrahim Aqil, comandantul operatiuinilor Hezbollah din teren.

Printre cele mai răsunătoare atentate puse la cale de Aqil a fost cel de la ambasda americană din Beirut. Acum 40 de ani, o mașină înțesată cu explozibil a explodat în fata ambasadei – au murit 63 de oameni.

Atacul a avut loc după ce Hezbollah a bombardat Israelul cu 140 de rachete, despre care armata israeliană a declarat că au venit în trei valuri, vizând locuri de-a lungul frontierei devastate cu Libanul.

“Aproximativ 140 de rachete au fost lansate din Liban într-un interval de o oră, începând cu ora 13:02 (10:02 GMT)”, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al armatei israeliene, preluată de Agerpres.

Salva de rachete lansate de Hezbollah survine după ce armata israeliană a lovit sute de lansatoare de rachete ale acestei grupări ce erau pregătite să fie folosite pentru a trage proiectile spre Israel în timpul nopţii.

De partea sa, Hezbollah a revendicat vineri lansarea unor rachete asupra a şase baze ale armatei israeliene, ca represalii pentru raidurile aeriene israeliene asupra sudului Libanului, pe fondul tensiunilor în creştere după explozia a mii de pagere şi aparate walkie-talkie folosite de această grupare, un sabotaj atribuit Israelului şi care a provocat cel puţin 37 de morţi, dintre care doi copii, şi peste 3.500 de răniţi.

Hezbollah a difuzat vineri mai multe comunicate în care afirmă că a tras “salve de rachete Katiuşa” către şase “cartiere generale” şi baze ale armatei israeliene, inclusiv o “bază importantă de apărare aeriană”.

De la lansarea războiului dintre gruparea islamistă Hamas şi armata israeliană în Fâşia Gaza, mişcarea Hezbollah are aproape zilnic schimburi de focuri cu armata israeliană la graniţa israeliano-libaneză.

Liderul Hezbollah, Hassan Nasrallah, a ameninţat joi Israelul cu “o pedeapsă teribilă şi dreaptă, acolo unde se aşteaptă şi unde nu se aşteaptă”, după operaţiunea în care mii de aparate de comunicaţii ale grupării pro-iraniene au explodat. “Răspunsul nostru, în numele martirilor şi celor răniţi, este că frontul din Liban nu se va opri atât timp cât agresiunea împotriva Fâşiei Gaza nu se va opri, indiferent de sacrificii”, a mai ameninţat Nasrallah, care a admis că gruparea sa a suferit o lovitură majoră.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite