Atacurile dintre social-democrați și liberali se întețesc. Adrian Cozma: PSD dăunează grav sănătăţii PNL. Grindeanu: Poziția de ”brokeri politici” e ce deranjează
Vicepreşedintele liberal Adrian Cozma a susţinut, joi, că PSD “dăunează grav sănătăţii PNL”, iar social-democraţii trebuie să-şi ceară scuze pentru criticile aduse la Congresul de la sfârşitul săptămânii trecute. Ministrul Transporturilor a răspuns că ceea ce deranjează este poziția de ”brokeri politici” a PNL. Premierul Ciolacu susţine că nu are motive să îl schimbe din funcţie pe Grindeanu.
“PSD dăunează grav sănătăţii PNL. Am spus asta şi îmi voi spune punctul de vedere şi astăzi. Eu mi-am spus punctul de vedere, acum să discutăm cu colegii, să vedem cât putem accepta din ceea ce a făcut şi jignirile care ni le-a adus PSD, în special prin vocea domnului “Ordonanţa 13”, domnul Grindeanu, care ne-a jignit, cred, cel mai tare. Eu cred că nu mai putem sta la masă cu ei, dar, sigur, o să discutăm“, a declarat Cozma, la Parlament, înaintea unei şedinţe a conducerii PNL.
El a adăugat că nu a susţinut niciodată retragerea din Guvern. “Am spus că, până când domnul Grindeanu nu-şi dă demisia şi PSD nu-şi cere scuze public, noi nu mai putem să stăm la masă cu ei şi nici la şedinţele de coaliţie să nu mai participăm. Domnul “Ordonanţa 13″, domnul Grindeanu, care a avut performanţa de a scoate 650.000 de oameni în stradă, nu poate da lecţii nimănui, pentru că, dacă nu era oprit de preşedinte atunci, cu Ordonanţa 13, cred că era o revoluţie în România”, a explicat deputatul.
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindenau, a declarat că ceea ce a spus la Congresul PSD e legat de “o anumită poziție neloială”.
“Brokeri politici care încearcă să vină să ne spună: Domnule, dacă nu sunteți cuminți facem alianță cu ceilalți. Așa cum acum vreo trei ani când s-au supărat pe ceilalți au zis că fac alianță. Asta e ceea ce deranjează. Această poziție de brokeri politici și poate electoratul, în această toamnă, va sancționa această poziție cam cum bate vântul a colegilor de guvernare”, a spus Grindeanu.
Premierul Marcel Ciolacu a declarat că nu are niciun motiv să-l demită din funcţie pe ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, susţinând că acesta a reuşit, în trei ani, să deblocheze mai multe proiecte de infrastructură, cât nu au reuşit toţi predecesorii săi.
Ciolacu a fost întrebat dacă-l va demite pe ministrul Transporturilor din funcţie aşa cum a solicitat deputatul PNL Adrian Cozma.
“Demisia, nu ştiu de unde, poate din Parlament a domnului Cozma, când la Satu Mare a făcut alianţă electorală cu AUR. Ştiţi că PNL a avut la Satu Mare alianţă politică şi electorală cu formaţiunea AUR. Am crezut că e o înţelegere de partid, nu m-am băgat în problemele lor. Să-l schimb pe domnul Grindeanu din funcţia de ministru că a zis nu ştiu ce. Domnul Grindeanu câte a deblocat în cei trei ani şi, îmi pare rău de toţi cei care au fost înaintea domnului Grindeanu, nu îmi aduc aminte ca vreodată în zona de infrastructură să fi fost atâtea proiecte deblocate”, a afirmat premierul.
Atenţionat în legătură cu o declaraţie a preşedintelui partidului, Nicolae Ciucă, potrivit căreia PNL nu va ieşi de la guvernare, Cozma a arătat că nici el nu crede acest lucru.
“Nici eu nu cred că trebuie să-l lăsăm pe domnul Ciolacu să facă ce vrea cu banii ţării. Eu cred că trebuie sa facem tot posibilul ca domnul Ciolacu să nu-şi facă campanie electorală pe banii românilor în perioada campaniei pentru prezidenţiale”, a motivat el.
Conducerea PNL s-a reunit în ședință ca să convoace Consiliul Naţional, în care va fi validată candidatura lui Nicolae Ciucă la prezidenţiale. Este prima reuniune a liberalilor după Congresul PSD unde au fost lansate atacuri dure la adresa lor.

