33 de ani de independență ai Ucrainei, marcați și la București
Ambasada Ucrainei de la București a marcat cei 33 de ani de independență alături de alti diplomați și refugiați din țara vecină, stabiliți în România.
Mulți dintre ei lucrează deja în tara noastră, iar copiii lor merg la școlile din România.
Ambasadorul Ihor Procopciuc a mulțumit pentru ajutorul acordat de la începutul invaziei ruse.
Pentru a marca aniversarea independenței Ucrainei, clădirea Guvernului și a Palatului Cotroceni vor fi iluminate în această seara în culorile drapelului ucrainean.

