Prințesa de Wales apare într-un videoclip în care îi felicită pe sportivii britanici participanți la Jocurile Olimpice
Prințesa de Wales, Kate, care urmează un tratament împotriva cancerului și apare rar în public, a apărut alături de soțul ei, prințul William, într-un videoclip în care îi felicită pe sportivii din Marea Britanie, după ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris.
În videoclipul postat pe conturile oficiale de socializare, Prințul și Prințesa de Wales au felicitat echipa care a reprezentat Marea Britanie la Jocurile Olimpice de la Paris și care se întoarce acasă cu 65 de medalii.
Videoclipul este deschis de Snoop Dogg, care poate fi auzit spunând: „Felicitări, dragilor!”, după care apar Kate și William.
“Din partea tuturor celor care v-am urmărit de acasă, felicitări echipei Marii Britanii!” – spune prințesa de Wales, în timp ce prințul William completează: “Bravo pentru ceea ce ați făcut, sunteți o inspirație pentru noi toți.”
Videoclipul continuă mesajul de felicitare al lui David Beckham, urmat de alte personalități care-i felicită pe sportivii britanici.
Ultima apariție publică a prințesei de Wales a fost în iulie, la finala masculină de la Wimbledon, când a apărut alături de fiica ei, prințesa Charlotte și de sora ei, Pippa.
Era a doua apariție publică a lui Catherine după ce a fost diagnosticată cu cancer și după operația abdominală de la începutul acestui an.
În iunie, prințesa Kate a revenit la îndatoririle publice cu o apariție la Trooping the Colour, când a salutat mulțimea și a împărțit zâmbete de la balconul Palatului Buckingham împreună cu copiii și cu prințul William, alături de regele Charles al III-lea și de regina Camilla.
La acel moment, Catherine a a făcut o declarație publică în care arăta că, deși face „progrese” în privința tratării cancerului, „nu a ieșit încă din pădure”.
Aceasta a fost cea mai importantă actualizare privind starea sa de sănătate de când a dezvăluit în martie că are cancer, notează publicația britanică.
Prințesa a declarat atunci că are „zile bune și zile proaste” și că tratamentul va continua câteva luni.
Și regele Charles a fost diagnosticat, în februarie, cu o formă de cancer.

