CulturMedia solicită implicarea “de urgenţă” a premierului pentru a opri “abuzurile” asupra personalului din muzee
Federaţia Sindicatelor din Cultură şi Presă CulturMedia atrage atenţia că recentul caz al “abuzurilor repetate” de la Muzeul Naţional de Artă al României (MNAR) nu este unul singular şi solicită premierului Marcel Ciolacu să se implice “de urgenţă” pentru a asigura respectarea drepturilor angajaţilor din muzee.
“Ca urmare a sesizărilor angajaţilor din acest muzeu (MNAR – n.r.), FNSCP “CulturMedia” a participat la întâlniri de mediere, a sesizat Inspectoratul Teritorial de Muncă Bucureşti, Inspecţia Muncii şi Ministerul Muncii, sesizări soldate cu răspunsuri evazive, neadecvate sau fără niciun răspuns, deşi ele semnalau abuzuri grave, mergând până la lezarea demnităţii umane. Unul dintre memorii sesizează aspecte care descriu tipul de hărţuire cu conotaţii sexuale“, transmite, vineri, organizaţia sindicală, potrivit Agerpres.
În sesizări, FNSCP “CulturMedia” a arătat că, la Muzeul Naţional de Artă al României, angajaţii ar fi “terorizaţi, obligaţi să efectueze muncă suplimentară neplătită, fără acordul acestora şi ameninţaţi constant cu diverse comisii disciplinare“.
“Conducerea Muzeului a angajat serviciile unei case de avocatură (Vasilescu şi asociaţii, prin av. Cornelia Ştefănică), ce pare că dă abuzurilor o justificare juridică şi seamănă teroare între angajaţi. În ciuda sesizărilor repetate transmise către Inspectoratul Teritorial de Muncă Bucureşti, Inspecţia Muncii şi Ministerul Culturii, răspunsurile au fost neadecvate sau inexistente, permiţând astfel continuarea abuzurilor“, precizează sindicatul.
Federaţia Sindicatelor din Cultură şi Presă “CulturMedia” solicită premierului “să se implice” de urgenţă pentru a opri aceste “abuzuri sistematice” şi pentru a asigura respectarea drepturilor angajaţilor din muzee.
“Este esenţial ca autorităţile competente să intervină şi să protejeze demnitatea şi respectul cuvenit personalului din instituţiile culturale. Federaţia Sindicatelor din Cultură şi Presă “CulturMedia” îşi reafirmă angajamentul de a continua campania “Demnitate şi Respect” şi de a lupta pentru drepturile legale ale angajaţilor din muzee. Abuzurile şi intimidările trebuie să înceteze, iar drepturile angajaţilor să fie respectate în conformitate cu legislaţia naţională şi internaţională“, mai transmite sindicatul.
Ministerul Culturii a anunţat joi că va trimite Corpul de Control al instituţiei la Muzeul Naţional de Artă al României, în urma primirii unor memorii care sesizau disfuncţionalităţi în activitatea instituţiei, discriminare, presiune şi a unuia care se referă la “acţiuni ce pot fi interpretate drept hărţuire cu tentă sexuală“.

