Ordonanța 84, mărul discordiei în legislația rutieră. Polițiștii pot reține permisul șoferilor care refuză testarea cu etilotestul sau drugtestul

Șoferiță depistată cu droguri. Conducător auto cu droguri în posesie. sursa foto: Profimedia Images
Șoferiță depistată cu droguri. Conducător auto cu droguri în posesie. sursa foto: Profimedia Images
6 July 2024, 18:38 (actualizat 6 July 2024, 21:32)

Reacții pro și contra la Ordonanța de Guvern care prevede că polițiștii pot reține permisul șoferilor care refuză testarea cu etilotestul sau drugtestul. Până acum, perioada de reținere era de o zi, însă după modificarea legislativă, conducătorii auto ar putea aștepta cu săptămânile returnarea carnetului de conducere. Și asta pentru că serviciile de medicină legală nu au infrastructura necesară pentru a gestiona rapid sute de probe simultan.

Ordonanța de urgență nr. 84 din 28 iunie 2024 i-a pus pe jar pe șoferii care se tem că vor rămâne săptămâni întregi fără permis până când vin rezultatele analizelor mostrelor biologice în cazul în care refuză etilotestul sau drugtestul. În plus, conform legii, conducătorii auto care refuză prelevarea probelor de sânge la un laborator autorizat comit o infracțiune și vor avea dosar penal.

Măsura este bună, spun experţii antidrog, în contextul în care țara noastră e pe primul loc în Europa la accidente rutiere mortale. În 2022, peste 20.000 de oameni și-au pierdut viața pe șoselele din România.

Cătălin Țone, expert antidrog: OUG 84 în opinia mea are multe aspecte relevante și bune. De exemplu obligativitatea testării conducătorilor care au în mașină droguri. Se pot preveni accidente și este important și ca, până la emiterea raportului, persoanei să îi fie interzisă conducerea pentru că aceasta persoană poate fi sub influenta drogurilor și poate produce accidente.

Şi premierul spune că e de acord cu modificările legislative.

Prim-ministrul Marcel Ciolacu: Eu cred că legea este bună, ne amintim de 2 mai. Această legea există și în Germania și peste tot, cu adevărat statul trebuie să dea răspuns în timp real eu cred că până la 72 de ore e un timp rezonabil. Cred că nu e o catastrofă că ramai fară permis două zile. În acest moment nu există aceasta capacitate mai ales la IML București unde durează 3-4 zile.

Mulţi şoferi spun însă că testele rapide folosite de polițiștii rutieri ar avea o rată mare de eroare. Un raport al IGPR susţine afirmaţia. Între 2021 şi 2023, 20% din totalul testelor antidrog făcute au fost infirmate în urma analizelor de laborator.

Rezultatele fals pozitive se pot datora și anumitor medicamente, în special cele pentru diabet, antibiotice, antialergice sau antiinflamatorii.

Noua ordonanță pune presiune şi pe infrastructura serviciilor de medicină legală care ar trebui să ofere rezultatele analizelor într-un termen de câteva zile, lucru greu de realizat în acest moment. Momentan, la nivelul întregii țări există doar 5 laboratoare autorizate. Şi nu e singura problemă.

Diana Bulgaru, director IML Iaşi: Acea perioadă în care a fost extrem de aglomerat la institutele și laboratoarele de medicină legală s-a datorat suprasolicitării din cauza Poliției care lucra cu două tipuri de teste, rezultatele erau foarte diferite, aparatele nu erau calibrate și ca urmare toate probele erau contestate. Din punctul de vedere al timpului, în cel mai rău moment al laboratorului de medicină legală din Iași, unde sunt 4 angajați, probele s-au dat în maximum 3 săptămâni.

Pentru a reduce timpii de așteptare pentru rezultate, polițiștii rutieri vor avea propria rețea de testare, iar primele laboratoare de analize sunt aproape gata. Până atunci însă, în mediul online a fost lansată o petiție prin care i se cere prim-ministrului anularea ordonanței 84 pe 2024. Documentul a adunat până acum peste 160 de mii de semnături.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă