Zeci de mii de elevi din sudul Braziliei nu au mers la şcoală timp de o lună, din cauza inundaţiilor

Inundații în Brazilia
29 May 2024, 12:13

Zeci de mii de elevi din sudul Braziliei nu au mai mers la şcoală timp de o lună după inundaţiile catastrofale care le-au inundat sălile de clasă sau le-au transformat în adăposturi, situaţie care a stârnit îngrijorări legate de bunăstarea psihologică a copiilor, informează Reuters.

Din cele peste 2.000 de şcoli publice din statul Rio Grande do Sul, aproape o cincime sunt în continuare închise, situaţie care afectează 185.000 de elevi.

‘Unii copii sunt complet traumatizaţi. Când începe să plouă, intră în panică”, a afirmat secretarul de stat pentru Educaţie al statului Rio Grande do Sul, Raquel Teixeira, potrivit Agerpres.

Ploile care au început la sfârşitul lunii aprilie au determinat creşterea la niveluri record a apelor mai multor râuri şi lacuri de pe teritoriul Rio Grande do Sul, cel mai sudic stat din Brazilia, provocând inundaţii în care şi-au pierdut viaţa cel puţin 169 de persoane, iar peste 580.000 au fost strămutate, potrivit autorităţilor braziliene.

În zona din nordul capitalei statului, Porto Alegre, în apropiere de râul Guaiba, al cărui nivel se află în continuare deasupra cotei de inundaţii, şcoala primară Brasilia este parţial acoperită de ape. Terenul de fotbal al şcolii este asemenea unei piscine, iar sălile de clase şi cărţile sunt acoperite de noroi.

”Există un impact asupra infrastructurii, fizice şi materiale; există un impact pedagogic; există impact psihologic şi emoţional”, a spus Raquel Teixeira.

Tot în Porto Alegre, la şcoala Roosevelt, directorul Marcio Freitas spune că angajaţii sunt conştienţi că vor trebui să ofere suport emoţional pentru părinţi şi circa 800 de elevi imediat după ce aceştia vor reveni la cursuri, preconizate să fie reluate la începutul lunii iunie.

‘Situaţia asta (inundaţiile) în ultimul nostru an de şcoală, pe lângă faptul că am pierdut ultimii ani de şcoală elementară (din cauza COVID-19), ne dă… un sentiment foarte rău”, a spus Sophia Souza Assumpcao, o elevă în ultimul an la liceul Roosevelt.

Directorul şcolii a spus că s-a confruntat cu multe provocări de când lucrează în educaţia publică, dar niciuna atât de mare precum aceasta. Totuşi, în educaţie nu e timp pentru suferinţă.

‘Dacă te prăbuşeşti la pământ, trebuie să te ridici rapid. Asta e viaţa în domeniul educaţiei’‘, a adăugat el. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite