Ploi torențiale la Sinaia. Apa s-a revărsat pe DN 1 și a blocat zeci de minute traficul rutier
Ploile torenţiale şi grindină au făcut prăpăd la Sinaia, pentru a doua zi la rând. Sistemul de canalizare nu a mai făcut față volumului de apă și a refulat. Traficul a fost oprit pe centura staţiunii Sinaia, judeţul Prahova, din cauza aluviunilor scurse pe carosabil.
După câteva ore de ploaie, străzile din Sinaia s-au transformat în adevărate râuri, iar asfaltul nu se mai vedea sub apă. Șoferii au avut mari probleme în trafic și mulți au tras pe dreapta în locuri mai înalte.
Aversele au fost însoțite de grindină, care a acoperit gurile de canal din oraș.
Mai mulți locuitori au sunat la 112 și au cerut ajutor pentru scoterea apei din curți. Pompierii au intervenit cu motopompe și o autospecială, în zona gării.
Apa s-a revărsat și pe DN 1 și a blocat zeci de minute traficul rutier.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că traficul a fost reluat, alternativ, pe DN 1 Ploieşti – Braşov, la kilometrul 123+300 metri, pe centura staţiunii Sinaia, judeţul Prahova, după extragerea parţială a apei pluviale acumulate pe carosabil.
Și în localitatea Pietrari din Dâmbovița, o rupere de nori însoțită de grindină a lăsat în urmă dezastru. Grădinile și livezile oamenilor au fost afectate de startul gros de gheață care s-a depus pe sol.
Meteorologii avertizează că în perioada următoare vremea va fi instabilă în majoritatea regiunilor. De altfel, ANM a emis un cod galben de ploi și vânt, valabil în 25 de județe din jumătatea de est a țării, până la ora 23 .
Alina Șerban, meteorolog de serviciu, ANM: Astfel de fenomene vor fi și mâine, de dată asta în jumătatea de vest, asemenatore cu cele de astăzi, în condițiile în care ne traversează un front rece care determină răcirea vremii. Mâine temperaturile maxime se vor încadra între 13-14 și cel mult 23-24 de grade. Poimâine răcirea continuă și va fi chiar mai rece decât normal. Adică 12 grade ân depresiuni, până la 21 de grade, în regiunile vestice.
Aversele torențiale au inundat și ieri mai multe străzi din zona gării din Sinaia.
ACTUALIZARE Traficul a fost reluat, alternativ, pe DN 1 Ploieşti – Braşov, pe centura staţiunii Sinaia, după extragerea parţială a apei pluviale acumulate pe carosabil, în urma unei ploi torenţiale.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că traficul a fost reluat, alternativ, pe DN 1 Ploieşti – Braşov, la kilometrul 123+300 metri, pe centura staţiunii Sinaia, judeţul Prahova, după extragerea parţială a apei pluviale acumulate pe carosabil.
ISU Prahova mai anunţă că pompierii militari din cadrul Detaşamentului Sinaia intervin cu o autospecială de stingere pentru evacuarea apei de pe carosabil în zona gării din oraşul Sinaia.
Distanţa afectată este de aproximativ 300 de metri. De asemenea, au mai fost solicitări pentru străzile M. Kogălniceanu şi Furnică, unde intervine Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Sinaia.

