Un șofer de autobuz a salvat un bărbat căruia i s-a făcut rău pe stradă
Imagini impresionante filmate în Constanţa: şoferul unui autobuz a acordat prim-ajutor unui pieton căzut pe trotuar. Bărbatul, care suferise o lipotimie, s-a prăbuşit pe trotuar şi nu mai mişca. Bărbatul se înnegrise la faţă, semn că nu mai respira. S-au scurs minute critice până când a venit un echipaj medical, dar un șofer de autobuz a știut să îl salveze. Întreaga scenă a fost surprinsă de camerele de supraveghere ale autobuzului. Iar în scurt timp, imaginile au devenit virale.
Aceste imagini au fost filmate joi dimineaţă, în zona Casei de Cultura din Constanţa. Un bărbat se prăbuşeşte pe trotuar, iar soția șocată încearcă să îl readucă în simţiri.
În imagini se vede și un străin care aleargă spre cei doi: este șoferul unui autobuz care a zărit scena terifiantă și, deşi se afla în cursă cu pasageri în mașină a decis să oprească și sa acorde ajutor.
După trei minute a ajuns și echipajul medical care l-a preluat pe pacientul în vârstă de 50 de ani şi l-a transportat, conştient şi cooperant, la spital.
Liviu Apostol a revenit la autobuzul în care pasagerii îl aşteptau şi şi-a continuat traseul, deşi încă mult timp după aceea a fost marcat de eveniment.
Liviu Apostol este fost militar. A activat în structurile Ministerului Apărării timp de 30 de ani. De un lucrează şofer de autobuz la Societatea de Transport Constanţa. Spune că a învăţat să acorde primul ajutor de la şcoală, dar a exersat intervențiile şi pe durata carierei militare. Știe că toate manevrele de prim-ajutor daca sunt aplicate la timp şi sunt executate corect, pot salva viaţa unu om aflat în suferinţă.
Societatea de Transport din Constanța vrea să îl premieze pe angajatul – erou.

