Israelul pune presiune asupra Hamas pentru a elibera ostaticii. ”Fie răpiții noștri vor fi returnați, fie vom extinde luptele la Rafah”. Joe Biden cere un plan pentru siguranța civililor
Israelul pune presiune asupra Hamas prin operațiunile militare din Gaza ca să elibereze ostaticii. Benny Gantz, ministru în cabinetul de război, a declarat că nu va exista nici o zi de încetare a focului până când cei răpiți nu se vor întoarce acasă. “Fie răpiții noștri vor fi returnați, fie vom extinde luptele la Rafah, a spus Gantz. El a dat asigurări că populația civilă din Gaza va fi mutată în zone protejate.
Cresc temerile că armata israeliană își intensifica operațiunile în Rafah, unde la orizont se vede fumul exploziilor. Într-o convorbire telefonică avută cu premierul Benjamin Netanyahu, liderul de la Casa Albă a spus din nou că o operațiune militară nu ar trebui să se desfășoare fără un plan credibil și executabil pentru siguranța și sprijinul civililor din Rafah.
Imaginile suprinse din satelit arată că dincolo de graniță, în Egipt a început construcția unui gard.
Utliajele de construcție nivelează terenul în apropiere de frontieră. Cairo nu recunoaște oficial că ar construi ceva în zonă, dar experții spun că ar fi vorba despre o zonă tampon peste care, eventualii refugiați nu vor putea trece.
Deocamdată, Rafah este țintit sporadic, însă continuă operațiunile în forță din Khan Yunis. După convorbirea avută cu președintele Joe Biden, premierul israelian a scris pe contul său X că respinge ideea recunoaşterii unilaterale a unui stat palestinian. Netanyahu consideră că astfel ar fi recompensat terorismul.
Netanyahu respinge o recunoaştere internaţională a unui stat palestinian
Pe lângă atacurile cu rachetă ale Hamas, Israelul s-a confruntat cu încă un atac terorist. În sudul țării, un bărbat a deschis focul și a tras la întâmplare. Doi oameni au murit și 5 au fost răniți. Atacatorul a fost eliminat.

