Rareș Bogdan, despre comasarea alegerilor: Important este să fie reprezentativitate și să oprim extremismul, pentru că acesta este cel mai mare pericol
”Este important să fie reprezentativitate și să oprim extremismul, pentru că acesta este cel mai mare pericol pentru români”, a declarat Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL, înaintea ședinței de coaliție care va avea loc la ora 16.00.
O nouă zi, o nouă discuție pe tema alegerilor din țara noastră. Coaliția mai face o încercare pentru a stabili calendarul unor eventuale comasări de scrutinuri. Azi va avea loc o nouă rundă de negocieri, după ce săptămâna trecută nu s-a ajuns la nicio înțelegere.
Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL: Există exemple la nivel european, nu mai puțin de șapte state care organizează alegeri comasate locale, regionale cu parlamentare: landuri din Germania, regiuni din Italia, Belgia, Ungaria, Irlanda, Luxemburg, Portugalia. Așa cum sunt și alegeri la care se organizează doar europarlamentare.
Acesta a mai precizat că extremismul trebuie oprit.
“Nu e o problemă de bani, fiindcă democrația costă. Acum că plătim 800 de milioane sau 600 – 650 de milioane, nu acolo stă marea economie a României. Important este să fie reprezentativitate și să oprim extremismul, pentru că acesta este cel mai mare pericol pentru români.”
El a declarat că e nevoie de stabilitate pentru că este “cheia următorilor ani”.
De asemenea, Rareș Bogdan, a spus, referitor la varianta candidaturilor comune, că “Nu este exclus absolut nimic, dar asta dacă vor înțelege cu toții că Nicolae Ciucă este cea mai bună opțiune pentru România, mai ales privind contextul internațional.”

