Liderul AUR, George Simion, interzis în Republica Moldova pentru încă cinci ani. Explicațiile experților, în exclusivitate la TVR Moldova
Liderul AUR, George Simion, a fost interzis în Republica Moldova pentru încă cinci ani, au confirmat pentru NewsMaker reprezentanții Inspectoratului General pentru Migrație al Ministerului Afacerilor Interne. „Eu am fost toată viața interzis în Republica Moldova”, a reacționat Simion, contactat de HotNews.ro.
Inspectoratul General pentru Migrație a declarat că de la începutul războiului declanșat de Rusia în Ucraina a luat „măsura asiguratorie” de a declara ca indezirabili în Republica Moldova 98 de cetățeni străini.
„În Republica Moldova, străinii pot fi declarați persoane indezirabile dacă aceștia au desfășurat, desfășoară ori există indicii temeinice în privința acestora că intenționează să desfășoare activități de natură să pună în pericol securitatea națională sau ordinea publică”, a menționat Inspectoratul General pentru Migrație de la Chișinău.
„Autoritatea competentă a Republicii Moldova a informat autoritățile din România despre decizia adoptată”
În ceea ce îl privește pe liderul AUR, George Simion, Inspectoratul General pentru Migrație spune că „a emis o decizie de prelungire a termenului declarării ca persoană indezirabilă pe teritoriul Republicii Moldova pe un termen de încă 5 ani”, mai scrie NewsMaker.
„Autoritatea competentă a Republicii Moldova a informat autoritățile din România despre decizia adoptată. (…) Actualmente, Inspectoratul General pentru Migrație se află într-un litigiu cu cetățeanul român care a contestat în instanță măsura impusă”, a precizat Inspectoratul.
Explicațiile experților, la TVR Moldova
Vineri, la emisiunea „ Punctul pe AZi” de la TVR Moldova, s-a discutat inclusiv și despre George Simion, deputatul român și președintele partidului AUR a cărui prezență în Republica Moldova a fost interzisă încă pentru 5 ani, fiind declarată persoană non grantă.
Analistul politic, Anatol Țăranu este de părerea că oficialitățile Republicii Moldova nu vor oferi explicații exhaustive cu privire la motivele care au stat la bază indizerabilității pentru deputatul român George Simion.
„În conformitatea cu legile Republicii Moldova, persoana poate să devină indizerabilă doar în două cazuri: atunci când a săvârșit în trecut, acționează acum sau poate acționa în viitor, în detrimentul securității naționale, siguranței naționale și în cazul în care prezintă pericol pentru stabilitatea politică din Republica Moldova. Nu există o explicație exhaustivă pe motivele care au făcut această interdicție să intervină. Deci, atunci facem o concluzie logică, că una dintre aceste două cauze au fost acea care a determinat această indizerabilitate pentru deputatul George Simion. Plus la toate, Claudiu Târziu din partidul AUR a făcut o declarație scandaloasă care a fost catalogată de oficialitățile ucrainene ca „ intervenție peste suveranitatea teritorială a Ucrainei”. Deci Claudiu Târziu deschis a vorbit despre pretențiile teritoriale ale României care ar trebui să fie în raport cu Ucraina. Eu cred că toate luate împreună au determinat oficialitățile moldovenești să facă ceea ce au făcut. Eu bănuiesc că explicații exhaustive nu vor fi făcute. Nu este exclus că este vorba de niște informații clasificate care nu pot fi date publicității.”
Soluția acestei situații, a fost propusă de deputatul PAS, Oazu Nantoi, și anume este respectarea drepturilor omului și dreptul reprezentanței minorităților fără schimbarea frontierei
„Dacă ne uităm la istoria celor două Războaie Mondiale noi vedem frontiere peste răsfrontiere și UE a fost creată pentru a pune capăt schimbării frontierelor prin războaie și atunci când noi vorbim astăzi de agresiunea Rusiei contra Ucrainei, una dintre liniile de atac din partea propagandei puteniste este aplificarea zvonurilor precum că Polonia pretinde, Ungaria pretinde, România pretinde, și aici sigur noi vedem cum în Ucraina au fost votate unele legi, cum merge dialogul între Ungaria și deci problema este respectarea drepturilor omului și dreptul reprezentanței minorităților fără schimbarea frontierei.”
Reacția liderului AUR
Preşedintele AUR, deputatul George Simion, a declarat vineri, în legătură cu prelungirea pentru încă cinci ani a interdicţiei de intrare a sa în Republica Moldova, că “nu e vorba de o nouă interdicţie, ci de o continuare a celei vechi”, menţionând că pe această chestiune se judecă cu autorităţile moldovene din octombrie 2023.
“Eu de când mă ştiu am fost interzis în Republica Moldova. Nu e vorba despre o nouă interdicţie, ci de o continuare a celei vechi, ne judecăm din octombrie 2023 pe chestiunea aceasta, deci nu e meritul domnului Ciolacu, ci doar dorinţa lui de a folosi în interes propriu atitudinea celor de la Chişinău faţă de unionişti“, a precizat Simion, pentru Agerpres.
El a adăugat că poziţiile AUR rămân aceleaşi, respectiv “unirea celor două state româneşti şi dispariţie a graniţei de la Prut”.
“Vedem însă că nimic nu s-a schimbat peste Prut în ultimii ani. În loc să îmbrăţişeze ideea unirii, politicienii de la Chişinău se ţin de fotoliile lor călduţe, mimând iubirea faţă de România doar atunci când le convine lor. Poziţiile noastre rămân aceleaşi: vrem unirea celor două state româneşti şi dispariţia graniţei de la Prut! Pentru asta militez de ani de zile şi nu mă dezic de această cauză naţională. Spre deosebire de restul politicienilor, prefer să rămân integru şi să spun adevărul. Indiferent de consecinţe, indiferent de faptul că nu mă pot vedea cu fraţii şi surorile mele din Republica Moldova. Mergem înainte, de-a pururi şi pentru totdeauna: Basarabia e România”, a transmis liderul AUR.
Ciolacu a anunțat că va cere Republicii Moldova și Ucrainei să facă public motivul pentru care George Simion are interdicție de a intra în aceste țări
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, recent, că va formula o adresă către premierii Ucrainei şi Republicii Moldova pentru a afla motivele pentru care liderul AUR, George Simion, are interdicţie de a intra în aceste două ţări.
- „Nu poate să explice public şi haideţi să nu ne jucăm cu lucruri care totuşi ţin de… Am acces la informaţie. Asta nu înseamnă că voi avea posibilitatea să le fac public. Dar voi adresa această cerere să ştiu la prim-miniştrii.
- Dacă dânşii doresc, dânşii ei sunt furnizori de informaţie. Nu sunt eu. E un respect interstatal. Dacă dânşii doresc să facă aceste informaţii publice, m-aş bucura. Dacă ele există. Staţi să vedem.
- Dar presupun că există două decizii, că nu are voie în Republica Moldova şi nu are voie în Ucraina. Ceva a stat la baza acestor decizii”, a afirmat Marcel Ciolacu, întrebat, miercuri, dacă va cere în mod oficial Ucrainei şi Republicii Moldova să explice public de ce are interdicţie liderul AUR în aceste două state.
George Simion, acuzat de un general ucrainean că a avut întâlniri la Cernăuți cu reprezentanți ai serviciilor speciale rusești
Presa ucraineană relata în aprilie 2023 că liderul AUR, George Simion, are interdicție de a intra în Ucraina până anul acesta. Totodată, deputatul român era acuzat că a avut întâlniri la Cernăuți cu reprezentanți ai serviciilor speciale rusești.
General-locotenentul Oleksandr Skipalski, primul șef al Direcției Principale de Informații a Ministerului Apărării al Ucrainei (GUR) și fostul prim-vicepreședinte al SBU, serviciul secret al Ucrainei, a declarat că un ofițer al serviciului secret SBU care a lucrat la Cernăuți în timpul președinției lui Ianukovici a confirmat cel puțin o întâlnire a deputatului român George Simion cu serviciile speciale rusești, conform G4Media, care a preluat publicația ucraineană Obozrevatel.
Publicația scria, citând o sursă din cadrul serviciului de securitate ucrainean, că George Simion nu a mai fost lăsat să intre în Ucraina din 2021, iar interdicția este valabilă până în martie 2024.
Contactați de HotNews.ro, reprezentanții AUR au confirmat că George Simion are interdicție de a intra în Ucraina, din 2020 până în 2024, susținând că motivul deciziei autorităților ucrainene este legat de manifestările unioniste ale liderului partidului.
„Rakeții serviciului de spionaj ucrainean au declanșat o ofensivă împotriva unioniștilor români. Adversarii tradiționali ai intereselor României și Republicii Moldova au declanșat o ofensivă susținută împotriva celui mai cunoscut politician unionist din țara noastră”, au scris atunci reprezentanții partidului pe Facebook.
În postarea AUR a fost reluat laitmotivul atacurilor la adresa Ucrainei și al acțiunilor acesteia „îndreptate împotriva comunităților românești”.
Liderul AUR, un lung șir de interdicții în Republica Moldova
În octombrie 2018, George Simion a fost declarat persona non grata în Republica Moldova, pentru o perioadă de 5 ani.
În iunie 2022, George Simion nu a fost lăsat să intre în Republica Moldova, el încercând să meargă acolo ca parte a unei delegații a Parlamentului României pentru o ședință comună cu parlamentul moldovean. Simion a încercat să intre cu pașaportul diplomatic, deși știa că are interdicție de a intra în Republica Moldova.
„Pe mine m-a interzis Igor Dodon, în plin regim Plahotniuc (…) O bătaie de joc la adresa României. La Chişinău în continuare ne conduc antiromâni. În continuare eu păţesc această ruşine”, a susținut atunci liderul AUR.
Nu a fost prima dată când liderul AUR încearcă să intre în Republica Moldova folosindu-se de pașaportul diplomatic de parlamentar. A mai făcut-o și în 2021, însă tot fără succes.
Liderul Alianței pentru Unirea Românilor a primit prima interdicție de intrare în Republica Moldova în martie 2009, în epoca lui Vladimir Voronin, pentru că ar fi încălcat ordinea publică. Atunci făcea parte din Grupul de inițiativă „Spirit Românesc”, altă dată se prezenta și ca membrul Asociației „Noii Golani”, a scris Europa Liberă.
În decembrie 2014m i s-a interzis accesul din nou în Republica Moldova, fiind dat jos din autocarul de linie ce venea la Chișinău. Era de câțiva ani liderul Platformei Unioniste Acțiunea 2012.
În mai 2015, în ajunul unui protest, a fost declarat persoană indezirabilă în Republica Moldova, pe un termen de cinci ani, din motive de securitate națională. Peste câteva luni, în septembrie, decizia de expulzare a fost suspendată în instanță, iar în februarie 2016, anulată.
În 2018, George Simion a primit din nou nterdicție de a intra în Republica Moldova, tot pentru cinci ani. S-a invocat un comportament agresiv și neadecvat în postul vamal moldovenesc, precum și motive de securitate. Era perioada în care numeroși primari semnaseră declarații simbolice de unire, aleși locali de pe ambele maluri ale Prutului erau lăsați ca la comandă să se „înfrățească”, iar Simion și confrații lui de idei, între care Vlad Bilețchi, Constantin Codreanu, admiteau că „unirea o va face Plahotniuc”, a mai scris Europa Liberă.

