Protestele continuă la Afumați. Fermierii și transportatorii nu renunță la revendicări. Ei spun că nu au nicio legătură cu protestul din Piața Constituției
La Afumaţi, acolo unde în ultimele 11 zile s-au strâns fermierii și transportatorii care au ieșit în stradă cu tractoare şi camioane, protestele continuă.
Protestele continuă în apropiere de intrare în Capitală. Sunt protestatari care susțin că în niciun caz nu vor merge în centrul orașului pentru a duce acolo utilaje, pentru a protesta în Piața Constituției. Ei spun că nu au nicio legătură cu acel protest.
Fermierii și transportatorii de la Afumați spun că rămân în continuare acolo, pentru că încă nu au primit soluții rezonabile pentru cele solicitate. Ei le cer guvernanților să le ofere acele răspunsuri la revendicări care să fie satisfăcătoare celor care se află în stradă.
Dănuț Andruș, protestatar: Toate județele țării s-au solidarizat cu noi și i-am rugat pe cei care nu cunosc legea de la instituțiile statului să pună mâna să o citească. (…) Acel jandarm care a făcut declarații la Siret, și în alte locații în țară, că nu mai este protest spontan, va trebui să răspundă în fața legii. Să pună mâna să citească legea. Noi nu suntem savanți, nu suntem juriști, dar știm a citi. Suntem o clasă socială care nu poate fi deturnată de politică, de influențele anumitor posturi de televiziune.
Ciprian Melinte, protestatar: Suntem de 12 zile alături de frații noștri din agricultură, fermierii. Vom rămâne ferm pe poziții la Afumați. Nu ne-am afiliat niciunui partid politic sau unui reprezentant politic. Rămânem în Afumați la fel cum am fost. Am fost aici, am rămas aici și vom rămâne aici. Oricine e liber să protesteze în București.

