Pakistanul acuză Iranul de încălcarea spaţiului său aerian, după ce doi copii au fost uciși în urma unor atacuri aeriene
Pakistanul a anunțat că Iranul i-a încălcat spațiul aerian, ceea ce a dus la moartea a doi copii, la câteva ore după ce presa de stat iraniană a declarat că rachete au vizat marți două baze ale grupului militant Jaish al Adl, potrivit agenției Reuters.
Islamabadul a avertizat că incidentul ar putea avea “consecințe grave” și că este “complet inacceptabil”, într-o declarație publicată de purtătorul de cuvânt al Ministerului pakistanez de Externe.
Luni, Gărzile Revoluționare ale Iranului au atacat cu rachete ținte din Irak și Siria.
Jaish al Adl a lansat anterior atacuri împotriva forțelor de securitate iraniene în zona de frontieră cu Pakistanul.
“Aceste baze au fost lovite și distruse de rachete și drone”, a relatat anterior presa de stat iraniană, fără a da detalii.
Nournews din Iran, afiliat la cel mai important organism de securitate al țării, a declarat că bazele atacate se aflau în provincia pakistaneză Balochistan.
În declarația Pakistanului nu a fost menționat locul incidentului și nici natura încălcării spațiului aerian, dar e precizat că a fost înaintată o plângere la Teheran și că șeful misiunii iraniene de la Islamabad a fost chemat la Ministerul Afacerilor Externe.
“Responsabilitatea asupra consecințelor va reveni în mod direct Iranului”, se arată în declarația Pakistanului, adăugând că incidentul a avut loc în ciuda existenței mai multor canale de comunicare cu Iranul.

