Noua statuie a cocoșului de pe Notre-Dame a fost montată
Moment mult-așteptat în lucrările de restaurare a Catedralei Notre-Dame – statuia cocoșului a fost montată într-un vârf al clădirii.
Este vorba despre o nouă statuie pentru că cea veche va fi expusă în viitorul muzeu de la Notre-Dame.
Vechiul cocoș a căzut de la aprope o sută de metri, în timpul incendiului din aprilie 2019, și a fost găsit de unul dintre restauratori, printre dărâmături și cenușă.
Noul cocoș a fost instalat în vârf și a fost binecuvântat de arhiepiscopul Parisului.
Mai e mai puțin de un an până la redeschiderea Catedralei Notre-Dame pentru public și pentru slujbe.

