Incendiu la un restaurant din Snagov, în zona pontonului. ISUBIF: Nu sunt victime. Obiectivul, controlat de inspectori în mai 2023
Un incendiu s-a declanşat, în această dimineaţă, la un restaurant, pe malul Lacului Snagov. Pompierii au intervenit pentru stingerea flăcărilor, care au izbucnit pe un ponton al localului. Proprietarul clădirii nu aveau asigurare pentru incendiu.
Alerta s-a dat cu puţin timp înainte de ora 7 dimineaţa. Focul a cuprins rapid etajul restaurantului, dar şi o zonă de la parter.
Mai multe echipaje de pompieri, cu 11 autospeciale, au intervenit ca să stingă vâlvătaia.
Nicio persoană nu a fost rănită. Însă intervenţia n-a fost lipsită de riscuri.
Proprietarul restaurantului a reacţionat pe o reţea socială.
„Bună dimineața, dragilor, cu vești nu prea bune de la Snagov. A luat foc, într-adevăr, toată locația din Snagov. Nu este niciun fel de victimă, nici nu avea de unde să fie pentru că a luat foc noaptea și sunt doar pagube de ordin material. A luat foc din temelii. Am tot fost sunat acum de toate știrile. Asta este. A luat foc, se face la loc, viața merge înainte. Eu acum sunt în drum spre Constanța, că aveam oricum întâlnire cu arhitecții, deci nu sunt la Snagov să mă caute cineva pe acolo. Acum comunic totul despre eveniment. Mă văd cu arhitecții pentru vila Minerva. Viața merge înainte, lucrăm la locațiile celelalte, o refacem și pe asta. Încă un hop ca să ne întărească”.
În luna mai, inspectorii ISU au făcut mai multe controale la restaurantul de pe malul lacului Snagov. Mai multe deficiente au fost găsite atunci.
Pentru că nu avea autorizaţie de securitate la incendiu, patronul restaurantului a fost amendat cu 50 de mii de lei.
În continuare se fac cercetări pentru a se stabili care a fost cauza incendiului.

